Powstanie Centrum Muzealno-Edukacyjne wraz z amfiteatrem

6 lutego 2019
Foto: Tomasz Gaudnik/ Archiwum

Gmina Szczebrzeszyn ogłosiła przetarg na adaptację, przebudowę wnętrza i nadbudowę budynku dawnego Sądu Grodzkiego przy ul. Sądowej 13 w Szczebrzeszynie oraz budowę obok niego amfiteatru.

Według projektu, na parterze zaplanowano pięć sal, wc (osobne dla kobiet i mężczyzn) dostosowane dla niepełnosprawnych oraz korytarz prowadzący na taras.

Poddasze ma zyskać formę użytkową. Po przebudowie, na piętrze będą cztery sale oraz dwa pokoje dla gości, a także łazienka, wc oraz korytarz.

Na zewnątrz, w południowej części działki, w naturalnym spadku powstanie amfiteatr, a obok budynku, od strony wschodniej, parking dla pojazdów.

Nawierzchnie wszystkich ciągów komunikacyjnych łącznie z tarasem od strony południowej zaprojektowano z drobnej kostki granitowej

Wartość projektu to ponad 2,1 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł dofinansowania unijnego.

Dawny budynek Sądu Grodzkiego pochodzi z końca XIX wieku i został wzniesiony na potrzeby Sądu Grodzkiego.

W latach 70 – 80 XX wieku, mieściło się w nim przedszkole oraz „Dom harcerza”. W 2001 roku w budynku otwarto  muzeum regionalne. W pozostałych pomieszczeniach były biura, a później świetlica środowiskowa dla dzieci. W 2004 roku dwa pomieszczenia w budynku ponownie zajął Sąd Grodzki. Przez wiele późniejszych lat pomieszczenia w tym budynku służyły za magazyn.