REKLAMA

Nowa ustawa, nowe opłaty za śmieci

od 1 stycznia 2012 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Znowelizowana ustawa zmieniła zasady gospodarowania odpadami komunalnymi oraz nakłada nowe obowiązki na mieszkańców i jednostki samorządowe.

Gmina ma 18 miesięcy (od dnia wejścia ustawy w życie) na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Ustawa zobowiązuje gminy do opracowania nowych regulaminów utrzymania czystości i porządku na swoim terenie, a także ustalenia stawki opłaty jaką mieszkańcy będą musieli uiszczać na rzecz gminy za odbieranie odpadów komunalnych.

Gmina będzie musiała ogłosić przetarg na wybór firmy, która będzie świadczyła usługi w zakresie odbierania śmieci i innych odpadów komunalnych. Wprowadzona zostanie rozszerzona selektywna zbiórka odpadów komunalnych.

Nowe prawo powoduje, że gmina staje się właścicielem odpadów komunalnych, które znajdują się na jej terenie. Dlatego umowy z jednostką odbierającą odpady z nieruchomości mieszkańców będzie zawierał burmistrz Szczebrzeszyna, a nie jak było dotychczas, gdy każdy z mieszkańców zawierał umowy indywidualnie z ZGKiM.

Każdy właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do złożenia deklaracji zawierającej dane, na podstawie których będzie naliczana „opłata śmieciowa”.

Nowy system zacznie funkcjonować od 1 lipca 2013 roku.

ZOBACZ TAKŻE

4 thoughts on “Nowa ustawa, nowe opłaty za śmieci”

  1. /¯¯/¯ l¯¯l/¯¯/¯¯l¯¯l 'l¯¯l(¯¯(__)¯¯) /__/__l__l__/__/l__l/¯/¯l__l ¯¯l__l¯¯ ' pisze:

    nowe oplaty bedą tansze wszystko podobno ma tanieć nawet nasze zarobki

  2. co tego że powstała nowa ustawa,do czasu wprowadzenia jej w życie utoniemy w śmieciach.Dzisiaj wybrałam się na spacer w wąwóz przedłużenie ulicy Trębackiej,może miesiąc temu ogromne wywrotki wywoziły z wąwozu śmiecie było tak ślicznie.Dzisiaj o zgrozo są już nowe poświąteczne chamstwo jak można? Jestem za tym niech będą podwyżki i kary dla brudasów chamów.

  3. Chamstwo w Szczebrzeszynie to problem powszechny.Dzikie wysypiska,ścieki lejące się na ulicę i wyprowadzanie psów pod gminę i inne publiczne miejsca.Temat ciągle poruszany a efektów brak….Tak jak Irys zgadzam się niech wprowadzą kary dla brudasów….

Comments are closed.