Studenci rekonstruują synagogę

1 marca 2012

W lipcu br. we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Szczebrzeszynie będzie realizowany projekt historyczno – edukacyjny o nazwie “Gwoździec Rekonstrukcja”.

Projekt Gwoździec Rekonstrukcja to cykl warsztatów realizowanych przez Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historii Żydów Polskich i pracownię Handshouse, które mają na celu zrekonstruowanie dachu nieistniejącej dziś, drewnianej synagogi w Gwoźdźcu. Odtworzony dach będzie częścią galerii poświęconej żydowskiemu miasteczku, prezentowanej na wystawie głównej Muzeum Historii Żydów Polskich.

W ubiegłym roku, dzięki pracy wolontariuszy, powstała więźba dachowa oraz sklepienie dachu. Wszystkie działania konstrukcyjne odbywały się w Sanoku.

W tyn roku odbędą się kolejne warsztaty w pięciu miejscowościach. Wezmą w nich udział studenci polscy i amerykańscy podczas wspólnej pracy wejdą do grupy “twórców muzeum”, przy okazji sami się wiele ucząc i poznając kulturę i tradycję żydowską i polską.

Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenie ŻIH zapraszają studentów do wspólnego tworzenia elementu wystawy Głównej Muzeum – drewnianego dachu synagogi.

W tym roku jeden z etapów projektu odbędzie się w Szczebrzeszynie.

Historia może być nie tylko mówiona, może być też robiona – i właśnie na takie wspólne robienie historii mają szanse uczestnicy międzynarodowych warsztatów, które odbędą się latem w pięciu miastach w Polsce.

W ubiegłym roku odtworzono dach i część malowanego stropu, w tym roku możesz uczestniczyć w ostatnim etapie wykonywania polichromii.

– Dołącz do zespołu i stań się współtwórcą Wystawy Głównej jednego z największych muzeów w Polsce! – zapraszają organizatorzy.

– Wejdź na stronę http://www.jewishmuseum.org.pl/pl/cms/gwozdziec-re-konstrukcja/ i skorzystaj z zakładki: Gwoździec, gdzie znajdziesz formularz zgłoszeniowy – informują

Zgłaszać się należy do 30 kwietnia 2012 roku.

5 Responses to Studenci rekonstruują synagogę