Turystyka: Szlak do pięciu zalewów

21 lutego 2012

Gmina Szczebrzeszyn, wraz z gminami : Frampol, Janów Lubelski, Dzwola, Radecznica, Sułów, Nielisz i Zwierzyniec podpisały z Województwem Lubelskim umowę na  dofinansowanie Projektu o nazwie ,,Pięć zalewów – morze atrakcji”, który jest realizowany w ramach unijnego projektu Osi Priorytetowej VII. Kultura, turystyka i współpraca międzyregionalna. Działania 7.1. Infrastruktura kultury i turystyki. Kategorii III. Infrastruktura turystyki – projekty lokalne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013.

Liderem projektu jest gmina Frampol.

Gminy, które biorą udział w projekcie są położone w strefie o najwyższych walorach krajoznawczych i wysokich walorach wypoczynkowych. Celem projektu jest połączenie poprzez szlak ciekawych miejsc, w których turyści mogą skorzystać z oferowanych atrakcji. Poza istniejącymi zabytkami są to przede wszystkim plaże, łowiska i inne atrakcje wodne przy pięciu zalewach. Wymienione gminy mają być włączone do jednej sieci tras turystycznych łączących pięć zalewów znajdujących się na terenie gmin biorących udział w projekcie, czyli zalew w Janowie Lubelskim, we Frampolu, w Nieliszu (od strony Gminy Sułów) oraz w Zwierzyńcu: zalew Rudka oraz stawy „Echo”.

Skorzystają także gminy, przez które będzie ów szlak prowadził. W wyznaczonych miejscach powstaną drewniane altany, wiaty, ławki, kosze na śmieci i tablice informacyjne.W założeniu powstanie jedna wielka trasa rowerowa łącząca osiem atrakcyjnych turystycznie gmin. Wszystkie projektowane obiekty zostaną dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez zbudowanie odpowiednich konstrukcji ramp, utwardzenie nawierzchni. Ponadto, aby usprawnić korzystanie z projektowanej przestrzeni turystycznej wprowadzony zostanie system monitoringu, info-kioski, tablice multimedialne, a także bezprzewodowy dostęp do Internetu hot – spot.

Projektowana trasa rozpoczyna się przy zalewie w Janowie Lubelskim. Pętlą prowadzi przez fragment Lasów Janowskich i łączy najciekawsze punkty: zalew, kapliczkę w Kruczku, przez Szklarnię do Porytowego Wzgórza. Następnie prowadzi do Frampola, mijając po drodze drugi zalew. We Frampolu trasa rozdziela się na dwie nitki. Pierwsza wiedzie przez Teodorówkę do Radecznicy. Atrakcje, jakie można napotkać po drodze, to kolejno: trzy zabytkowe studnie w Teodorówce, zabytkowe sanktuarium z końca XVII wieku p.w. Św. Antoniego Padewskiego położone na Łysej Górze w Radecznicy, w pobliżu sanktuarium znajduje się zabytkowa kapliczka na wodzie.

Druga nitka szlaku od Frampola biegnie do Trzęsin z malowniczym źródełkiem i kapliczką, dalej przez Kawęczynek do Żurawnicy. Tam rozchodzi się jedną nitką do Szczebrzeszyna, drugą do Zwierzyńca okrążając dwa kolejne zbiorniki: stawy „Echo” i Zalew Rudka.

Szlak od Radecznicy biegnie przez Zakłodzie mijając po drodze drewniany młyn wodny usytuowany nad rzeką Por, Mokrelipie, w którym znajduje się piękny kościół w stylu neogotyckim, Sąsiadkę z pozostałościami grodu Sutiejsk wchodzącego w skład dawnych grodów czerwieńskich i zniszczonego przez Tatarów, dalej przez Sułów, wzdłuż linii brzegowej piątego zalewu w Nieliszu do Michałowa, tam mijając  zabytkowy pałac Zamoyskich z parkiem dworskim, przez Brody Duże do Szczebrzeszyna.

Projektowane atrakcje turystyczne:
1. Park linowy w gminie Sułów. Przewidziane tu zostały drewniane platformy utrzymujące się na zachowanym drzewostanie, drewniane przeszkody, kładki. Wszystko urozmaicą liny, po których można zjeżdżać bądź się wspinać. Park linowy będzie zbudowany z urządzeń drewnianych oraz lin na specjalnych mocowaniach. Wszystkie urządzenia będą atestowane, wykonywane jako gotowe do montażu.
2. Siłownia na świeżym powietrzu. Urządzenia siłowe zostaną postawione we Frampolu przy zalewie. Siłownia zewnętrzna – fitness polega na rozstawieniu na szlaku w odpowiedniej odległości gotowych urządzeń do ćwiczeń. Urządzenia wykonane będą z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych i na trwałe przytwierdzone do podłoża.
3. Rozbudowany zostanie szlak pieszo – rowerowy wokół Zalewu Rudka w Zwierzyńcu, a także zadaszone przystanki rowerowe i stojaki na rowery na całości szlaku.
4. Mała architektura na szlaku wykonana będzie głównie z drewna, aby zachować naturalny charakter miejsca. Zaproponowane zostały drewniane wiaty, altany– zadaszenia dla podróżujących turystów, ławki i kosze na śmieci, drewniane pomosty na rzece, a także drewniane tablice informacyjne. Te elementy będą proste w swym stylu nawiązując do naturalnej przestrzeni, w jakiej się znajdą i nie ingerując w otoczenie swoją formą.

W Szczebrzeszynie w ramach tego projektu zostanie wybudowana drewniana altana turystyczna z ławkami przy rzece Wieprz oraz tablice informacyjne. W przyszłości promocja szlaku ma zaowocować rozwojem turystyki tematycznej zorientowanej na aktywny wypoczynek.

Szlak turystyczny może być wykorzystywany na przykład do rozwoju turystyki rowerowej, nordic walkingu, turystyki konnej, narciarstwa, zorbingu itp. rozwiną się także agroturystyka, punkty małej gastronomii wykorzystującej tradycyjne wiejskie specjały.

Całkowita wartość projektu wynosi 3 412 472,38 zł, w tym wartość dofinansowania wyniesie 2 367 205,66 zł.

Skomentujesz?

7 Responses to Turystyka: Szlak do pięciu zalewów

  • z ponad 3 baniek, nam postawią altankę… ciekawe kto to negocjował… shit…

  • to samo pomyslalem po ukazaiu sie informacji! to szczebrzeszyn zyska! zrobili by w koncu cos aby zatrzymac u nas turyste a nie zeby jak zwykle przechodzil przez miasteczko mimochodem!

  • Myślę, że to co powstanie w poszczególnych gminach zależy od wkładu finansowego tych gmin. Dobra i ta altanka. Lepsze to, niż nic.

  • Zamiast altanki proponuję zalew o którym tyle razy już się mówiło….przyciągnełoby to napewno turystów,którzy zostawiliby trochę pieniędzy w naszym miasteczku…..a to z kolei pomogłoby dalej rozwijać się naszemu Szczebrzeszynowi….

    • Tia, po dwóch latach byłoby brudne bajoro i zaśmiecona okolica, tak jak kiedyś zrobiony park przy Wieprzu.

  • kurna, a co byście chcieli…jak na początek to i tak dobrze.Może coś w końcu ruszy na tym roztoczu pod względem turystycznym, bo jak narazie to wieje nudą…

  • juz sie niemoge doczekac kiedy bedzie nowy projekt dotyczący tworzenia nowych miejsc pracy budowy nowych zakladow i inwestowanie w naszą przyszłosc zeby nam sie zylo lzej i dostatnie pozdrawiam.Amen.