Nasi “dobrze zasłużeni dla Lubelszczyzny”

Tegoroczni laureaci “Bene Meritus Terrae Lublinensi

Janusz Kapecki i Zygmunt Jarmuł ze Szczebrzeszyna zostali uhonorowani w tegorocznej, siódmej już edycji konkursu “Bene Meritus Terrae Lublinensi”, który rozstrzygnięto pod koniec stycznia podczas specjalnej gali w lubelskim hotelu Victoria. Szczebrzeszacy znaleźli się w gronie dwunastu tegorocznych laureatów.

Janusz Kapecki został uhonorowany za dzieło udostępniania ludziom wrażliwym piękna roztoczańskiej przyrody, a Zygmunta Jarmuła kapituła wyróżniła za utrwalanie i popularyzację piękna Szczebrzeszyna i Roztocza.

Janusz Kapecki jest autorem przewodników po Szczebrzeszynie i okolicach, jest także współtwórcą Roztoczańskiego Ekomuzeum i twórcą Laboratorium Lessowego Roztocza Zachodniego. Projektuje i wyznacza szlaki piesze oraz rowerowe na terenie Roztocza. Opracowuje dokumentację fotograficzną najciekawszych obiektów krajoznawczych na terenie gminy i prezentuje swoje prace na wystawach fotograficznych.

Zygmunt Jarmuł jest rzeźbiarzem i malarzem. Autorem dwóch figur chrrząszcza, które stoją : jeden przy źródłach przy ul Klukowskiego a drugi, w brązie, stoi na rynku miejskim i został odsłonięty w ubiegłym roku.

Siedem lat Bene Meritus Terrae Lublinensi to tradycja wpisana w życie kulturalne Lubelszczyzny. To idea mająca na celu przedstawienie szerokiej publiczności ludzi dobrych, szlachetnych, godnych naśladowania, których działania sprawiają, że świat wokół nas staje się piękniejszy – czytamy na stronie organizatorów.

Laureatami Bene Meritus zostało już blisko 100 osób. Co roku kapituła złożona z lubelskich mediów, zwraca się do swoich odbiorców by proponowali osoby ze swojego otoczenia, które starają się bezinteresownie zmienić choć maleńki fragment otaczającego świata na lepsze.

Zwieńczeniem gali była aukcja dzieł sztuki. Na tegoroczną aukcję swoje prace przekazali : Agnieszka Mitura z Kazimierskiej Konfraternii sztuki, Artur Popek (artysta urodzony w Szczebrzeszynie – red.), Krzysztof Kuzko. Aukcję wsparli podarunkami także Teatr Osterwy i Mieczysław Jurecki. W tym roku udało się zebrać 9 100 zł, które w całości trafią do Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.

Wydany został również prestiżowy kalendarz pokazujący na swoich kartach Lubelszczyznę z “dobrej i ciekawej strony”. Sto jego egzemplarzy – limitowana, numerowana seria ze specjalnymi uszlachetnieniami – trafiła w ręce szczególnych osób na czele z prezydentem, premierem i marszałkiem sejmu.Wydanie kalendarza ma za zadanie promować Lubelszczyznę. To inicjatywa dwóch firm, drukarni Intrograf oraz agencji reklamowej Vena Art.

Kalendarz w tym roku jest pod nazwą “W oczach kamienic”.

11 Responses to Nasi “dobrze zasłużeni dla Lubelszczyzny”