Hiszpańskie staże w Zespole Szkół Nr 2 w Szczebrzeszynie

22 sierpnia 2018

Foto: ZS nr 2 w Szczebrzeszynie

Zespół Szkół Nr 2 im dr Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie zakończył z sukcesem kolejny już, w ramach funduszy unijnych, projekt mobilności uczniów PO WER pt. „Europejska praktyka zawodowa drogą do sukces”.

Głównym celem projektu w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego jest rozwój kompetencji zawodowych i kluczowych poprzez realizację działań polegających na mobilności ponadnarodowej zgodnie z ideą ECVET (Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym, który ma służyć zwiększeniu przejrzystości i porównywalności kwalifikacji). W projekcie realizowanym w latach 2016 -2018 wzięło udział 52 uczniów. Budżet projektu wynosił 484 967,73 zł.

-Szkoła nasza z sukcesem realizuje projekty mobilności od 2013 r. Do tej pory wzięło w nich udział 111 uczniów. Hiszpańskim partnerem była firma EuroMind i Colegio Salezjano Trinidad w Sewilii – informuje Agata Jonasz, dyrektor Zespołu Szkól Nr 2 im. dr Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie.

-Nasi stażyści zdobywali umiejętności w branży gastronomicznej i mechanicznej. Spotykali się z dużą życzliwością i wyrozumiałością hiszpańskich pracodawców i instruktorów. Poznawali tajniki kuchni hiszpańskiej oraz śródziemnomorskiej, a także zdobywali umiejętności z obsługi tokarek sterowanych numerycznie CNC. W trzytygodniowych praktyk zagranicznych uczestnicy poznawali także kraj, obyczaje i kulturę Hiszpanii. Zwiedzili między innymi stolicę Andaluzji- Sewillę, Malagę, Grenadę i Kordobę.

Koordynatorami projektu były: Alina Pietrzniak i Elżbieta Nawrocka.