„Lato z Radiem” w Stolicy Języka Polskiego

8 sierpnia 2018

Foto: Nadesłane

Już w najbliższą sobotę 11 sierpnia dziennikarze radiowej Jedynki odwiedzą Lubelszczyznę. Szczebrzeszyn to kolejny przystanek na trasie kultowej audycji „Lato z Radiem”.

 

– W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie – pisał Jan Brzechwa. Z tym i wieloma innymi łamańcami językowymi zmierzą się uczestnicy Festiwalu „Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018”. Ich zmaganiom przyglądać się będzie Roman Czejarek – prowadzący audycję „Lato z Radiem”. Patronami tegorocznej odsłony wydarzenia są Skamandryci, którzy byli literacką odpowiedzią na wybuch niepodległości w 1918 roku. To okazja do tego, by prowadzący wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawiał o tym, jak ważne w historii Polski było i jest słowo.

W audycji pojawi się m.in. Piotr Duda – pomysłodawca Festiwalu „Stolica Języka Polskiego”, który opowie o tegorocznej odsłonie wydarzenia, a także przewodnik miejski Janusz Kapecki – znawca historii miasta i wąwozów lessowych. W programie nie zabraknie też wizyty w Muzeum Starych Zegarów, Zagrodzie w Guciowie oraz w Roztoczańskim Parku Narodowym, który 11 sierpnia zaprasza na „dzień otwarty”. Po Szczebrzeszynie słuchaczy oprowadzi przewodniczka Maria Formal, a Koło Gospodyń Wiejskich na czele z Elżbietą Ordyniec zaprosi na lokalny poczęstunek.

Dziennikarze radiowej Jedynki pojawią się na szczebrzeszyńskim rynku wraz z wozem satelitarnym, lokując tam studio plenerowe i inne radiowe atrakcje – fotobudkę i koło fortuny. Za pośrednictwem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – Światowego Centrum Słuchu z Kajetan będzie można wykonać bezpłatne badania. Początek audycji o godzinie 9.00.

Program 1 Polskiego Radia zaprasza na więcej audycji i relacji z Festiwalu „Stolica Języka Polskiego”. Najświeższe informacje będzie można usłyszeć codziennie m.in. w serwisie kulturalnym w ramach audycji „W samo południe” ok. godz. 12.35. W środę 9 sierpnia w godz. 21.10-21.50 Magda Mikołajczuk poprowadzi plenerowo-festiwalowe wydanie magazynu „Moje książki”. Z kolei w czwartek 10 sierpnia relacje z wydarzenia pojawią się również w „Ekspresie Jedynki” między godz. 15.00 a 18.00. Materiały reporterskie z festiwalu pojawią się również w piątek i sobotę w „Sygnałach dnia” o godz. 8.36.

Więcej informacji na stronie: www.jedynka.polskieradio.pl.

(Nadesłane)

6 Responses to „Lato z Radiem” w Stolicy Języka Polskiego

 • Wreszcie p. Ela się pojawi, bo już myśleliśmy, że wyjechała na Karaiby…………..

 • „Brawo p. Ela”.

 • Drodzy Czytelnicy.
  W gminie Szczebrzeszyn działają 3 KGW:
  – KGW Szczebrzeszyn Błonie,
  -KGW w Bodaczowie,
  -KGW w Wielączy.
  Najbardziej prężne jest KGW Błonie – organizuje najwięcej imprez.
  Dlaczego więc znowu p. Ela O.? Czyżby teraz miała zarządzać wszystkimi Kołami GW w gminie???

  • Wybory coraz bliżej. Trzeba się jakoś pokazać : może jakaś społeczna fucha w radzie nadzorczej kolejnego zakładu………..?

   • …który jeszcze nie upadł, ale dzięki „pomocy radom nadzorczym”, których członkowie (członkinie) myślą głównie o sobie mogą nie przetrwać.

 • Pierwszy gwiazdor „Lata z radiem”: ( w załączeniu fotografia), który zamiast chwalić się tym co można zobaczyć w naszym grodzie – narzeka i kieruje przyjezdnych do Zwierzyńca, Krasnobrodu. Wg niego u nas nie ma nic ciekawego. Niech sam też konno wyjedzie ze Szczebrzeszyna