Od poniedziałku startuje Festiwal Stolica Języka Polskiego

4 sierpnia 2018

W poniedziałek (6 sierpnia) startuje w Szczebrzeszynie Festiwal Stolica Języka Polskiego. To już czwarta edycja. W tym roku festiwalowi patronują Skamandryci.

 

Podczas festiwalu odbędzie się promocja książki “Roztocze. Wschód kreatywności”.

Festiwal odbywa się w dniach 5–11 sierpnia 2018 r. (w Szczebrzeszynie od 6 sierpnia).

-Będą wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu znakomitych polskich aktorów: Sławomiry Łozińskiej, Mai Komorowskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej, Karoliny Gruszki. Porozmawiamy o życiu literackim grupy Skamander, o Jarosławie Iwaszkiewiczu, o grupach artystycznych w sztuce… Zaplanowaliśmy również specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi – poecie wolności. Tradycyjnie wśród gości Festiwalu pojawią się pisarze, poeci, językoznawcy, odbędą się spotkania z laureatami nagrody poetyckiej Silesius oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – wyliczają organizatorzy.

Będzie przyznawana nowa nagroda.

-Po raz pierwszy przyznamy również własną nagrodę, której inicjatorami i fundatorami są Konsulowie Honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. To Nagroda Wielkiego Redaktora – pierwsza w Polsce nagroda dla wybitnego reprezentanta niedocenianego, niewidocznego, a przecież tak potrzebnego zawodu.

Na festiwal do Szczebrzeszyna przyjadą m.in.: Hanna Banaszak, wystąpią też Adam Strug i Monodia Polska, Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem „Noc w wielkim mieście”, a pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują wspólny projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. I wreszcie coś dla miłośników teatru. „Dziennik przebudzenia” na motywach „Dziennika” i „Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha zagrają Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz, a Iwan Wyrypajew wraz z zaproszonymi aktorami przeczyta swoją najnowszą sztukę „Irańska Konferencja”.

Będą także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kiermasz pięknej książki, kino festiwalowe i – już po raz drugi – Dzień Zamojski Festiwalu.

-Zapraszamy do spędzenia czasu w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów, w malowniczych i kameralnych miejscach – zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji: www.stolicajezykapolskiego.pl

 

One Response to Od poniedziałku startuje Festiwal Stolica Języka Polskiego