reklama

Od poniedziałku startuje Festiwal Stolica Języka Polskiego – Szczebrzeszyn.info – wiadomości, informacje, reportaże, wywiady, zdjęcia, wideo

W poniedziałek (6 sierpnia) startuje w Szczebrzeszynie Festiwal Stolica Języka Polskiego. To już czwarta edycja. W tym roku festiwalowi patronują Skamandryci.

 

Podczas festiwalu odbędzie się promocja książki „Roztocze. Wschód kreatywności”.

Festiwal odbywa się w dniach 5–11 sierpnia 2018 r. (w Szczebrzeszynie od 6 sierpnia).

-Będą wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu znakomitych polskich aktorów: Sławomiry Łozińskiej, Mai Komorowskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej, Karoliny Gruszki. Porozmawiamy o życiu literackim grupy Skamander, o Jarosławie Iwaszkiewiczu, o grupach artystycznych w sztuce… Zaplanowaliśmy również specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi – poecie wolności. Tradycyjnie wśród gości Festiwalu pojawią się pisarze, poeci, językoznawcy, odbędą się spotkania z laureatami nagrody poetyckiej Silesius oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – wyliczają organizatorzy.

Będzie przyznawana nowa nagroda.

-Po raz pierwszy przyznamy również własną nagrodę, której inicjatorami i fundatorami są Konsulowie Honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. To Nagroda Wielkiego Redaktora – pierwsza w Polsce nagroda dla wybitnego reprezentanta niedocenianego, niewidocznego, a przecież tak potrzebnego zawodu.

Na festiwal do Szczebrzeszyna przyjadą m.in.: Hanna Banaszak, wystąpią też Adam Strug i Monodia Polska, Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem „Noc w wielkim mieście”, a pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują wspólny projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. I wreszcie coś dla miłośników teatru. „Dziennik przebudzenia” na motywach „Dziennika” i „Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha zagrają Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz, a Iwan Wyrypajew wraz z zaproszonymi aktorami przeczyta swoją najnowszą sztukę „Irańska Konferencja”.

Będą także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kiermasz pięknej książki, kino festiwalowe i – już po raz drugi – Dzień Zamojski Festiwalu.

-Zapraszamy do spędzenia czasu w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów, w malowniczych i kameralnych miejscach – zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji: www.stolicajezykapolskiego.pl

 

Czytaj także:

Skomentujesz?

Jedna odpowiedź na „Od poniedziałku startuje Festiwal Stolica Języka Polskiego”

  • W poniedziałek, po koncercie Hanny Banaszak odbędzie się wernisaż wystawy „Karpowicze”. Po raz pierwszy będzie można oglądać prace dwóch pokoleń malarzy pochodzących ze Szczebrzeszyna. Zapraszamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

reklama

Najnowsze info
reklama
OSTATNIO KOMENTUJECIE