Zardzewiały kawałek blachy okazał się tablicą upamiętniającą symboliczną mogiłę wojsk austriackich

19 lipca 2018

Foto: Pan Adam/ Nadesłane

Młody mieszkaniec Szczebrzeszyna, poszukując swoich przodków na miejscowym cmentarzu, zobaczył przy mogile wojsk austriackich kawałek rdzewiejącej blachy z ledwo widocznym napisem. Postanowił odczytać niewidoczne już litery, a przy okazji odtworzył napis olejowym markerem.

Jak się później okazało, na kawałku zardzewiałej blachy był napis upamiętniający symboliczną mogiłę cmentarza wojsk austriackich z pierwszej wojny światowej.

-Od dłuższego czasu interesuję się dziejami mojej rodziny, która na początku XIX wieku osiadła w Szczebrzeszynie. Szukając śladów moich przodków, często poszukuję ich nagrobków na cmentarzu – mówi pan Adam. I dodaje, że: – Przy mogile wojsk Austriackich bardzo zainteresowała mnie stara, pokryta w całości rdzą tablica, która stała podparta pod środkowym krzyżem. Ciekawy byłem co może być zapisane na tym nie czytelnym kawałku blachy. Z ciekawością zabrałem tablicę, odczyściłem i odczytałem długi zapis historyczny . Literę po literze wypisałem olejowym markerem. Zrobiłem to na ile umiałem. Fachowcem nie jestem ale uratowałem od zapomnienia symboliczną tablicę, ważną dla naszego miasta.

Po odczytaniu przez pana Adami i odtworzeniu liter udało się odczytać treść ze starej blachy, która brzmi:”Po zajęciu przez Austrię m.in. Zamojszczyzny tereny te od 1916 r. zostały objęte autonomią jaką posiadali Polacy pod zaborem austriackim. Język polski wrócił do szkół jako wykładowy. W 1916 r. zwiększyła się trzykrotnie liczba młodzieży uczęszczającej  do szkoły ludowej w tym młodzież starsza ucząca się teraz pisać po polsku. Ludność Szczebrzeszyna opiekowała się mogiłami pochowanych tu żołnierzy z których wielu miała nazwiska polskie”.

Czytaj także:

Skomentujesz?

4 Responses to Zardzewiały kawałek blachy okazał się tablicą upamiętniającą symboliczną mogiłę wojsk austriackich

  • Inżynier Jóźwiakowski pokazywał mi grób, nie mogiłę symboliczną, austriackich żołnierzy, ale obok Liceum, po lewej stronie budynku. I chyba była tam tabliczka o podobnej treści. A przynajmniej to co usłyszałem od niego brzmiało jakby tak samo. Po latach szukałem tego grobu bezskutecznie. Tabliczka na zdjęciu zawiera tekst, który mógł wyjść spod ręki inżyniera.

  • Szanowni Państwo, cmentarz parafialny w Szczebrzeszynie jest wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego pod nr A/1496 i znajdująca się na nim zbiorowa mogiła żołnierzy austriackich z I wojny światowej podlega ochronie konserwatorskiej, z wszystkimi konsekwencjami prawnymi z tym związanymi.
    Portal Szczebrzeszyn.info powinien promować przestrzeganie prawa, a zabranie tablicy – niezależnie od intencji młodego człowieka – nie należy do takich.

    • Skąd wiadomo, że to oryginalna zabytkowa tabliczka a nie jej kopia z lat 80 czy 90 XX wieku? Może ten kawałek zardzewiałej blachy jest współczesny? Wielu ludzi odnawia co jakiś czas tabliczki nagrobne swoich bliskich na cmentarzu i nikt nie robi z tego powodu larum.

  • Tabliczka na zabytkową nie wygląda, treść, język i pisownia na to nie wskazują, młody człowiek uratował ją i pewnie w to samo miejsce przyniesie. Nie widziałem na tym cmentarzu śladu opieki konserwatorskiej.