Zbliża się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Zobacz kto przyjedzie do Szczebrzeszyna

1 czerwca 2018

Foto: https://www.facebook.com/SzczebrzeszynFestiwal/

Tegoroczna, czwarta już edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 5 – 11 sierpnia. Pierwszy dzień festiwalu (podobnie jak w roku ubiegłym) odbędzie się w Zamościu. Patronami będą Skamandryci, którzy byli literacką odpowiedzią na wybuch niepodległości w 1918 roku.

 

Festiwal Stolica Języka Polskiego, który odbywa się w Szczebrzeszynie od 2015 roku, to głownie spotkania autorskie z pisarzami, poetami i językoznawcami. W tym roku festiwalowy namiot odwiedzą: Andrij Bondar, Wojciech Bonowicz, Wojciech Chmielarz, Maciej Czeszewski, Anna Dziewit-Meller, Julia Fiedorczuk, Andrzej Franaszek, Jarosław Górski, Magdalena Grzebałkowska, Mikołaj Grynberg, Agata Hącia, Jarosław Kamiński, Zosia Karaszewska, Katarzyna Kłosińska, Ryszard Krynicki, Antonia Lloyd Jones, Andrij Lyubka, Stanisław Łubieński, Dorota Masłowska, Wiesław Myśliwski, Grażyna Plebanek, Zyta Rudzka, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Tadeusz Sobolewski, Paweł Sołtys, Piotr Sommer, Sylwia Stano, Andrzej Stasiuk, Michał Strzałkowski, Olga Tokarczuk, Mikołaj Trzaska, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Marcin Wicha, Izabela Winiarska-Górska, Agnieszka Wolny-Hamkało, Urszula Zajączkowska.

Wieczory wypełnione będą poezją Skamandra w wykonaniu uznanych aktorów; Sławomira Łozińska – czytać będzie „Listy” Kazimiery Iłłakowiczówny, Maja Komorowska – przeczyta wiersze Jana Lechonia, a Teresa Budzisz-Krzyżanowska oraz Anna Nehrebecka – zaprezentują wiersze Skamandrytów.

Specjalne wieczory poświęcone będą Zbigniewowi Herbertowi, z udziałem Jerzego Treli oraz Anny Seniuk.

Jednym z ciekawych wydarzeń festiwalu jest „Mecz poetycki”, czyli czytanie utworów patronów festiwalu przez dwie drużyny złożone z pisarzy, aktorów oraz czytelników. W tym roku mecz poetycki wykorzysta „Lokomotywę” Tuwima, która jest jednym z najpopularniejszych utworów dla najmłodszych, lubianym zarówno przez czytających rodziców, jak i słuchające dzieci.

Na Festiwalu Stolicy Języka Polskiego odbywają się także debaty. W tym roku będą to debaty: „Wszystkie odcienie Skamandra”, czyli rozmowa z poetą i historykiem literatury Piotrem Matywieckim, autorem „Twarzy Tuwima”. Ponadto „Jarosław Iwaszkiewicz Nasz Współczesny” – rozmowa z Ludwiką Włodek, Pawłem Sołtysem, Radosławem Romaniukiem. Natomiast o Surrealizmie, Dadalizmie i wszystkich „Izmach” opowiedzą Agnieszka Taborska i Tomasz Swoboda.

Jednym z symboli szczebrzeszyńskiego festiwalu stały się koncerty. Będziemy mogli posłuchać wybitnego głosu Hanny Banaszak, przy cerkwi swój koncert da Adam Strug i Monodia Polska (zespół śpiewaczy praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w Łomżyńskiem i na Kurpiach. Zespół posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi niż powszechnie dziś używana skala dur-moll, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze), Marcin Masecki i Jan Emil Młynarski przedstawią muzyczny projekt przybliżający nieznane piosenki kilku przedwojennych polskich kompozytorów, odwołując się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych i big-bandów. Pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują w Szczebrzeszynie wspólny projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. Ich album to dziesięć kompozycji inspirowanych twórczością Adama Mickiewicza. Znalazły się na nim w większości sonety pochodzące ze zbioru „Sonety krymskie”, otwierające płytę „Stepy akermańskie”, ale jest też „Reduta Ordona”, są fragmenty „Dziadów” czy „Konrada Wallenroda” oraz „Liryki lozańskie”.

W spektaklach teatralnych zagrają znani aktorzy. W „Dzienniku przebudzenia” na motywach „Dziennika” i „Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha zagrają: Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz. W czytaniu najnowszej sztuki Iwana Wyrypajewa „Irańskiej konferencji” udział wezmą: Karolina Gruszka, Anna Moskal, Redbad Klijnstra, Philip Mogilnizky, Magdalena Górska, Patrycja Soliman, Mariusz Zaniewski, Krzysztof Kumor, Richard Berkeley, Juliusz Chrząstowski.

Na festiwalu jest także miejsce dla najmłodszych. Głównym motywem spotkań, warsztatów i wydarzeń dla dzieci podczas tegorocznego festiwalu będą piękne książki, które powstają w małych wydawnictwach. Będą także spotkania autorskie dla dzieci: Anna Dziewit-Meller, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Michał Strzałkowski, Olga Tokarczuk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Aneta Załazińska. Poza tym będą warsztaty dla dzieci w wieku 5–7 lat, szkoła pisania nastolatka – warsztaty pisania dla młodzieży, teatr wyobraźni – słuchowiska radiowe dla dzieci i młodzieży, warsztaty z reżyserem Markiem Pasiecznym.

Nieodłącznym elementem „Stolicy Języka Polskiego” jest Kino festiwalowe. W tym roku konomani będą mogli oglądać przegląd „Polskiego Hollywood”.

Zaproszenie do przyjazdu do Szczebrzeszyna przyjęli także: Jennifer Croft, prof. Jadwiga Puzynina, Marcin Wicha, Robert Więckiewicz. Ale, jak informują organizatorzy, ich udział w tegorocznym festiwalu jest uzależniony od innych obowiązków zawodowych, których kalendarz jest jeszcze ustalany. O ostatecznych decyzjach związanych z obecnością zaproszonych gości organizatorzy będą informować na bieżąco.

Nowością na festiwalu będzie po raz pierwszy przyznana Nagroda Wielkiego Redaktora. Jej inicjatorami i fundatorami są Honorowi Konsulowie Wielkiego Księstwa Luksemburga: Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. Nagroda Wielkiego Redaktora to pierwsza nagroda w Polsce dla niedocenianego, a tak ważnego i wyjątkowo trudnego zawodu, jakim jest redaktor wydawniczy.  Zgłoszeń mogą dokonywać wydawcy, autorzy, osoby prywatne. Nominacje należy przesyłać na adres: nagroda@stolicajezykapolskiego.pl . Zgłoszenia będą przyjmowane do 11 czerwca 2018 roku. Nazwisko laureata ogłoszone zostanie 6 sierpnia 2018 roku w Szczebrzeszynie. Szczegółowe zasady przyznawania Nagrody Wielkiego Redaktora określa Regulamin Konkursu. Wcześniej trzeba podpisać Oświadczenie o udziale oraz wypełnić Formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji o festiwalu oraz tegorocznym programie na stronie internetowej: www.stolicajezykapolskiego.pl/

Czytaj także:

Skomentujesz?