Film w rocznicę śmierci dr Klukowskiego

W czwartek (24 listopada) przypada 52. rocznica śmierci doktora Zygmunta Klukowskiego. Szczebrzeszyński Dom Kultury przygotował z tej okazji „Wieczór filmowy”, podczas którego zostanie wyświetlony film dokumentalny pt. „Fotograf partyzantów”.

Bohaterem filmu jest Edward Buczek (1906 – 1983), który w czasie II wojny światowej prowadził w Biłgoraju własny zakład fotograficzny. Z jego usług korzystali mieszkańcy i okupujący te tereny żołnierze niemieccy. Fotografował codzienne życie Biłgoraja i okolic. Był także zaprzysiężonym fotoreporterem partyzanckim, na terenie biłgorajskiego obwodu AK, z prawem przebywania w obozach i oddziałach stacjonujących w okolicznych lasach. W tajemnicy dokumentował działalność oddziałów partyzanckich Konrada Bartoszewskiego „Wira” i Józefa Steglińskiego „Corda”.  Są to unikatowe zdjęcia, pokazujące życie i działania oddziałów partyzanckich na Zamojszczyźnie. Większość fotografii wykonał wiosną 1944 roku, przed bitwą osuchowską. Udało mu się zatrzymać w kadrze ludzi, którzy w większości zginęli w walce. Robił zdjęcia partyzantom w różnych sytuacjach, np. w czasie szkoleń i podczas różnych uroczystości. Kolekcja kończy się poruszającymi scenami gdy poszukiwano zwłok poległych żołnierzy w bitwie pod Osuchami. W czerwcu 1944 roku, wycofująca się z frontu wschodniego armia niemiecka okrążyła sfotografowane przez Buczka oddziały partyzanckie stacjonujące w lasach Puszczy Solskiej. Około tysiąca partyzantów stanęło naprzeciw 30 tys. armii niemieckiej ze wsparciem lotniczym i artyleryjskim (tak wielkich sił do walki z partyzantami nigdzie w Polsce nie użyto przez cały okres okupacji). Przeżyło około 200 partyzantów.

Edward Buczek po zakończeniu wojny, jak większość akowców został poddany represjom. Poszukiwany przez UB cudem uniknął aresztowania. Wędrował po całej Polsce z fałszywą kenkartą, aż osiadł ponownie w Ciechanowie. W roku 1952 podjął pracę fotografa w Katedrze Archeologii Polski Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarł 2 kwietnia 1983 roku i po śmierci wrócił tam gdzie walczył z okupantem. Został pochowany na cmentarzu w Biłgoraju.

Początek o godz. 16. Spotkanie poprowadzi dr Łukasz Jasina.

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
Włącz powiadomienia    OK Nie, dziękuję