reklama

Skamieniałości w Żurawnicy (wideo)

Skamieniały jeżowiec. Foto: Ryszard Molas

Na wiosenną wędrówkę w okolicę Żurawnicy (koło Zwierzyńca) zaprasza dr Ryszard Molas.

-Jeździmy często drogą do Zwierzyńca i nie zauważamy tego co mijamy po drodze. Postanowiliśmy pokazać na filmie malownicze krajobrazowo wzgórza okolic Żurawnicy i dolinę Wieprza. Na polach występują skamieniałości fauny morskiej z górnej kredy, czego przykładem jest jeżowiec Micraster (na zdjęciu) – mówi Ryszard Molas.

Czytaj także:

5 odpowiedzi na „Skamieniałości w Żurawnicy (wideo)”

  • Dlaczego autor filmu używa w odniesieniu do Żurawnicy dziwnych nazw wzniesień typu „wzgórze 293” czy „wzgórze 292”, a może to nowa terminologia unijna. Natomiast okoliczne wzniesienia nazywane są przy użyciu tradycyjnej terminologii. Informuję, że w Żurawnicy już ponad 100 lat temu wyróżniano 4 góry: Wielgą, Dąbrownią, Podlipy oraz Kniaziową vel Żurawnicką – jedyną nie porośniętą lasem. Tajemnicze „wzgórze 293” to właśnie Góra Żurawnicka (dawniej Kniaziowa) a „wzgórze 293” to zapewne Góra Dąbrownia. Apeluję o nie zubożanie dziedzictwa kulturowego Żurawnicy.

  • Nazywanie wzgórz wg wysokości jest ogólnie przyjęte w topografii, zwłaszcza wojskowej. Niestety, nie spotkałem żadnej mapy na której widniałyby podane nazwy. I chociaż sam zupełnie intuicyjne nazywam wzgórze 293 Żurawnicką Górą, to nie chciałbym ryzykować sporu, ze zwolennikami nazwy „Kniaziowa Góra”.
    Widocznie autorzy map topograficznych nie mieli dostatecznych podstaw do uwzględnienia tych nazw. Osobiście jestem zwolennikiem stosowania nazw miejscowych w szerokim zakresie i w kolejnych filmach postaram się użyć nazwy „Żurawnicka Góra”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

reklama

Najnowsze info
reklama
OSTATNIO KOMENTUJECIE