Skamieniałości w Żurawnicy (wideo)

14 maja 2018

Skamieniały jeżowiec. Foto: Ryszard Molas

Na wiosenną wędrówkę w okolicę Żurawnicy (koło Zwierzyńca) zaprasza dr Ryszard Molas.

-Jeździmy często drogą do Zwierzyńca i nie zauważamy tego co mijamy po drodze. Postanowiliśmy pokazać na filmie malownicze krajobrazowo wzgórza okolic Żurawnicy i dolinę Wieprza. Na polach występują skamieniałości fauny morskiej z górnej kredy, czego przykładem jest jeżowiec Micraster (na zdjęciu) – mówi Ryszard Molas.

Czytaj także:

Skomentujesz?

6 Responses to Skamieniałości w Żurawnicy (wideo)

  • Dlaczego autor filmu używa w odniesieniu do Żurawnicy dziwnych nazw wzniesień typu „wzgórze 293” czy „wzgórze 292”, a może to nowa terminologia unijna. Natomiast okoliczne wzniesienia nazywane są przy użyciu tradycyjnej terminologii. Informuję, że w Żurawnicy już ponad 100 lat temu wyróżniano 4 góry: Wielgą, Dąbrownią, Podlipy oraz Kniaziową vel Żurawnicką – jedyną nie porośniętą lasem. Tajemnicze „wzgórze 293” to właśnie Góra Żurawnicka (dawniej Kniaziowa) a „wzgórze 293” to zapewne Góra Dąbrownia. Apeluję o nie zubożanie dziedzictwa kulturowego Żurawnicy.

  • Nazywanie wzgórz wg wysokości jest ogólnie przyjęte w topografii, zwłaszcza wojskowej. Niestety, nie spotkałem żadnej mapy na której widniałyby podane nazwy. I chociaż sam zupełnie intuicyjne nazywam wzgórze 293 Żurawnicką Górą, to nie chciałbym ryzykować sporu, ze zwolennikami nazwy „Kniaziowa Góra”.
    Widocznie autorzy map topograficznych nie mieli dostatecznych podstaw do uwzględnienia tych nazw. Osobiście jestem zwolennikiem stosowania nazw miejscowych w szerokim zakresie i w kolejnych filmach postaram się użyć nazwy „Żurawnicka Góra”.

    • Czy skamieniałości odnajdywane w Krasnobrodzie na terenie kamieniołomu/strzelnicy/wieży widokowej pochodzą z tego samego okresu? Pamiętam , że praktycznie każdy kamień po rozłupaniu miał w sobie muszlę.

  • Zachęcona znaleziskiem wybrałam się na poszukiwanie skamieniałości na Brodzką Górę. I znalazłam coś. Jakby kawałek skamieniałości ryby, odcisk płetwy , i w drugim kamieniu odcisk kawałka muszli.