Zakłady Tłuszczowe mają nowego właściciela

17 października 2011

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie kontroli nad Zakładami Tłuszczowymi w Bodaczowie przez holenderską spółkę Glencore Industries The Netherlands.

Glencore Industries The Netherlands B.V. z siedzibą w Rotterdamie (Holandia) może już przejąć kontrolę nad Zakładami Tłuszczowymi w Bodaczowie. Tak uznała prezes UOKiK, po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego.

Po wyrażeniu zgody przez UOKiK Glencore Industries The Netherlands kupi większościowy pakiet akcji Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie od spółki KTS z Luxemburga.

Spółka Glencore Industries The Netherlands jest częścią szwajcarskiego koncernu Glencore International, który działa w wielu gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, przetwórstwo ropy naftowej, energii elektrycznej, produkcja stali i żywności. Glencore zatrudnia ponad 54,8 tys. ludzi w 30 krajach. Część spożywcza Glencore, która ma biuro w Rotterdamie, zajmuje się zakupem i przetwarzaniem zbóż, ryżu, roślin oleistych czy cukru. Od 1997 r. działa także spółka Glencore Polska.

Przypomnijmy. W sierpniu rolnicy protestowali pod zakładami tłuszczowymi w Bodaczowie domagając się wypłaty należności za dostarczony rzepak. Część zaległości wobec rolników ZT w Bodaczowie już wypłaciły, pozostała część miała zostać także wypłacona, ale konto spółki zostało zablokowane przez komornika na wniosek dwóch dużych dostawców rzepaku.  W międzyczasie pozostali rolnicy złożyli do zamojskiej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i wyłudzeniu od rolników towaru o wartości ok. 48 mln zł przez zakłady. Po zapoznaniu się ze sprawą zamojska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, ponieważ nie dopatrzyła się w działaniach zarządu zakładów znamion przestępstwa, polegającego na niekorzystnym rozporządzaniu mieniem o wartości ponad 47 mln zł.

Po przejęciu ZT w Bodaczowie przez partnera strategicznego rolnicy mają otrzymać wypłatę zaległych należności za dostarczony rzepak.

13 Responses to Zakłady Tłuszczowe mają nowego właściciela

 • Ciekawe czy nas wszystkich pozwalniają z pracy?

 • Wszystko wyprzedajcie…

 • Rękawiki, he he;-)

 • Zaorać ten Bodaczów i bedzie spokój! Zawsze coś im nie tak, co za ludzie….

 • Dupę se zaoraj!!!

 • Panie Tomku a moze by cos napisac o Urlopach przymusowych w Bodaczowie?

 • Zaorajcie wreszcie pola i cegły tych rękawków! I sprawdzic co za pazuchą mają.

 • UOKiK wyraził zgodę ok . kolejny krok to pisemna zgoda trzech banków – wierzycieli zakładów.
  Na jednej ze stron przeczytałem wypowiedź Tomasza Lisa :
  widać światełko w tunelu:
  – We wtorek odbyliśmy kolejne rozmowy z przedstawicielami banków. Pisemnych decyzji jeszcze nie mamy, ale negocjacje się ociepliły i są w tym momencie prowadzone pod kontem warunków pozytywnej decyzji, a nie tego czy zostanie ona wydana.
  Ciekawe czy na spotkaniu owym były prowadzone rozmowy z przedstawicielami wszystkich trzech banków ….
  Nie jest to tajemnicą, że jeżeli banki nie wyrażą zgody jako wierzyciele zakładów czeka zakład upadłość …
  Refleksja na koniec Dlaczego banki nie chcą wyrazić zgody na sprzedaż ?
  Wolą upadłość a niżeli rozkwit firmy po przejęciu glencore ?
  A może ktoś nie chce aby zakłady przeszły do giganta jakim jest glincore ?

 • Nasz choppy gadajjo ze polskie ma byc polskie nawet na pólu!

 • Kiedyś Was wszystkich dopadnę i zemsta będzie sroga!!

 • Rękawki, ja to bym wam nie dał nawet kieliszków myc w knajpie bo by straty były!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • takim zakładom morzna umyć rence jurz kiedyś pieniondze przepadły w tym zakaładzie za rzepak bankructwo im się nalerzy a prezesowi wienzienie!Karzdemu wolno upominac sie o swoje tylko nie rolnikowi. 10lat temu zboże dochodziło do 70zł dziś nie lepiej ale ile teraz ropa i maszyny o 500% więcej a nasze nic tylko z każdej strony złodzieje!

 • Nastepny i ostatni plac rozwalki- park odetchnie