Zakłady Tłuszczowe mają nowego właściciela

17 października 2011

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie kontroli nad Zakładami Tłuszczowymi w Bodaczowie przez holenderską spółkę Glencore Industries The Netherlands.

Glencore Industries The Netherlands B.V. z siedzibą w Rotterdamie (Holandia) może już przejąć kontrolę nad Zakładami Tłuszczowymi w Bodaczowie. Tak uznała prezes UOKiK, po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego.

Po wyrażeniu zgody przez UOKiK Glencore Industries The Netherlands kupi większościowy pakiet akcji Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie od spółki KTS z Luxemburga.

Spółka Glencore Industries The Netherlands jest częścią szwajcarskiego koncernu Glencore International, który działa w wielu gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, przetwórstwo ropy naftowej, energii elektrycznej, produkcja stali i żywności. Glencore zatrudnia ponad 54,8 tys. ludzi w 30 krajach. Część spożywcza Glencore, która ma biuro w Rotterdamie, zajmuje się zakupem i przetwarzaniem zbóż, ryżu, roślin oleistych czy cukru. Od 1997 r. działa także spółka Glencore Polska.

Przypomnijmy. W sierpniu rolnicy protestowali pod zakładami tłuszczowymi w Bodaczowie domagając się wypłaty należności za dostarczony rzepak. Część zaległości wobec rolników ZT w Bodaczowie już wypłaciły, pozostała część miała zostać także wypłacona, ale konto spółki zostało zablokowane przez komornika na wniosek dwóch dużych dostawców rzepaku.  W międzyczasie pozostali rolnicy złożyli do zamojskiej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i wyłudzeniu od rolników towaru o wartości ok. 48 mln zł przez zakłady. Po zapoznaniu się ze sprawą zamojska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, ponieważ nie dopatrzyła się w działaniach zarządu zakładów znamion przestępstwa, polegającego na niekorzystnym rozporządzaniu mieniem o wartości ponad 47 mln zł.

Po przejęciu ZT w Bodaczowie przez partnera strategicznego rolnicy mają otrzymać wypłatę zaległych należności za dostarczony rzepak.

13 Responses to Zakłady Tłuszczowe mają nowego właściciela