GT poszukuje gazu łupkowego

Geofizyka Toruń rozpoczęła poszukiwania gazu łupkowego na terenie gminy Szczebrzeszyn. Badania są prowadzone m.in. na Szperówce.

– Grupa Sejsmiczna Geofizyki Toruń prowadzi tam badania dla koncernu Chevron – mówi Tadeusz Solecki, specjalista ds Public Relations
„Geofizyki Toruń”. – Prace już trwają, ale trudno mi w tej chwili określić czy dokładnie w tym miejscu (Przedmieście Szperówka), bo obejmują one szerszy zakres, a harmonogram prac uzależniony jest od wielu czynników i pewne decyzje podejmowane są w trybie operacyjnym. W każdym razie odbędą się one w tym miesiącu – zapewnia Tadeusz Solecki.

Z właścicielami gruntów zostały już podpisane umowy-porozumienia na wejście na ich grunt.

Na czym polegają prowadzone przez GT badania gruntu ? Podstawę badań stanowią pomiary sejsmiczne polegające na kontrolowanym wzbudzaniu
fali sejsmicznej za pomocą specjalnych urządzeń zwanych wibrosejsami. Fala ta przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych
i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników zwanych geofonami. Wynik badania daje wiedzę
o strukturze geologicznej badanego rejonu.

W przypadku odnalezienia i eksploatacji złóż gazu gmina, na której terenie te złoża się znajdują może liczyć na wiele profitów.
– Do korzyści z pewnością można zaliczyć ożywienie gospodarcze, nowe miejsca pracy. Poza tym do gmin, w których wydobywane są surowce trafia 60% opłat eksploatacyjnych – wyjaśnia Tadeusz Solecki.

Burmistrz Szczebrzeszyna cieszy się i liczy na odnalezienie gazu, ale jednocześnie obawia o środowisko naturalne.
– Gdyby gaz łupkowy stanowił zabezpieczenie energetyczne Polski, to jego poszukiwanie i wydobycie jest słuszne i celowe. Obawy może budzić technologia wydobycia gazu na stan środowiska naturalnego – mówi burmistrz Marian Mazur.
Jeżeli takie potencjalne zagrożenie dla środowiska zostanie wyeliminowane nie widzę przeszkód aby gaz łupkowy był wydobywany.

Władze GT zapewniają że technologia wydobycia gazu jest bezpieczna dla środowiska. Oby tylko było co wydobywać…

9 Responses to GT poszukuje gazu łupkowego

 • Technologia wydobycia nie jest bezpieczna, a każdy kto mówi że jest- kłamie.
  To koktail chemiczny wtłoczony w ziemię z milionami litrów cennej wody, który później trzeba wypompować i utylizować, a często trafia na glebę, bo nikt nie widzi. A tłumaczenie, że odwiert jest na 2-3 km w głąb i nic się nie przedostanie w warstwy wodonośne, to tylko gadanie dla uspokojenia gawiedzi i robienie ze zwykłych ludzi głupków.
  Jak nam zatrują wodę i ziemię, to kto kupi od nas domy abyśmy się mogli stąd wyprowadzić????
  I za jaką cenę????
  Są w Polsce kopalnie węgla- czy mamy tani węgiel????
  Myslicie, że niby co będziemy mieć z tego gazu?
  Na razie mamy biedę, ale mamy super wodę, którą mozemy pić prosto z kranu i czyste powietrze- o ile sąsiad akurat nie pali śmieci.
  Cóż będziemy mieć potem???? „ino sznur”

 • ciekawe o jakim orzywieniu gospodarczym mówi gość z GT chyba o takim że będą potrzebni dozorcy do pilnowania szybów

  popieram przedmówcę – jestem przeciw wydobyciu gazu łupkowego w naszej okolicy już lepiej niech to zadupie zostanie zadupiem – zadupiem czystym ekologicznie a nie skażonym , pomyślmy o naszch dzieciach

 • tja może jeszcze z dziury w ziemi po odwiercie wyjdzie brzydkie boo i zje was wszystkich.
  do średniowiecza wracać

  • Raczej ty postępowy kolego wsiądź w swojego DeLorean DMC-12 i niczym Michael J. |Fox zostawiając ognisty ślad odleć w przyszłość.

  • Wolę być zacofana i pić czystą wodę, niż syf który nam pozostawią postępowe szyby po hydraulic fracturing (czy jak to się fachowo zwie) Niech „oświecony” kolega trochę poczyta, dowie się o co chodzi, zamiast powtarzać bzdury zasłyszane w tv.

 • Ta jasne.
  Lepiej się w świeczki zaopatrzcie i agregatory,bo tych źródeł energii już jest mało.

 • Na razie technologia jest jaka jest.
  Zanim zacznie się jakiekolwiek wydobywanie tego gazu myslicie że nie opracują lepszej?

 • Szkoda że na kawęczynku na folwarku nie szukają. Podobno tam ropa jee.