Upamiętniają tragiczne losy Dzieci Zamojszczyzny

8 lutego 2018

Uczennice biorące udział w projekcie. Foto: Nadesłane

Absolwentki Gimnazjum im. Dzieci Zamojszczyzny w Bodaczowie (Milena Czop – II LO, Anna Kaszyca – III LO, Wiktoria Magdziak – I LO, Klaudia Zych – II LO i Wiktoria Budzyńska – III LO), a obecne uczennice zamojskiego liceum ogólnokształcącego biorą udział w realizacji ogólnopolskiego projektu w ramach platformy „Zwolnieni z Teorii”.

W ramach tej platformy uczennice stworzyły projekt pod nazwą „HI(my)STORY”, mający przybliżyć mieszkańcom naszego regionu tragiczne wydarzenia z lat 1939-1945, ze szczególnym uwzględnieniem losów Dzieci Zamojszczyzny.

-Skupiamy się na temacie Dzieci Zamojszczyzny ze względu na miejsce, w którym mieszkamy i na pamięć naszych dziadków, którzy nimi byli. Utrzymujemy i pogłębiamy także kontakty z pozostałymi świadkami historii, którzy uczestniczyli w tych tragicznych zdarzeniach dla nas tak odległych. Nasz projekt ma upamiętniać losy tych wszystkich, którzy przeżyli i opowiedzieli swoje historie oraz tych, o których historia się upomina – mówią dziewczyny biorące udział w projekcie.

W ramach realizowania projektu, uczennice wezmą udział w przeprowadzeniu lekcji tematycznej z młodzieżą szkolną, mieszkańcami gminy Szczebrzeszyn oraz we wspólnym porządkowaniu miejsc pamięci ofiar II wojny światowej.

-Naszym głównym celem jest szerzenie wiedzy o losach Dzieci Zamojszczyzny, dlatego też nasze wszystkie działania są ukierunkowane na odbiorcę w każdym wieku : od dzieci szkolnych aż po emerytów. Zamierzamy przeprowadzić lekcje tematyczne z młodzieżą szkolną oraz spotkania z ludnością lokalną. Wspólnie z gimnazjum im. Dzieci Zamojszczyzny w Bodaczowie chcemy przeprowadzić konkurs historyczny, związany tematycznie z projektem – podkreślają uczennice. I dodają, że” -To dopiero początek projektu, jesteśmy w trakcie jego realizacji, chcemy, żeby finał był zwieńczeniem wszystkich naszych działań, a jednocześnie hołdem pamięci dla naszych i nie tylko naszych dziadków, którzy byli Dziećmi Zamojszczyzny.

Szczegółowe informacje oraz odpowiedzi na pytania zamieszczamy na naszej stronie www.facebook.com/Himystory.

(Nadesłane)

Skomentujesz?