reklama

Spotkanie z kuchnią molekularną w Zespole Szkół Nr 2 – Szczebrzeszyn.info – wiadomości, informacje, reportaże, wywiady, zdjęcia, wideo

Foto: Zespół Szkół Nr 2 im. dr Z. Klukowskiego

Po raz kolejny Zespół Szkół Nr 2 im. dr. Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie korzystając ze środków unijnych zapewnił swoim uczniom nie tylko niesamowite i inspirujące spotkanie, tym razem z kuchnią molekularną, ale przede wszystkim możliwość na zdobycie dodatkowych kwalifikacji zawodowych dla uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

W pierwszych dniach ferii zimowych uczniowie uczestniczyli w trzydniowych warsztatach, w trakcie których mieli okazję sporządzać potrawy z nietypowym wykorzystaniem zjawisk chemicznych i fizycznych, oczywiście w oparciu o stosowanie wyłącznie naturalnych składników.

Pod fachowym okiem szefów kuchni molekularnej Pana Łukasza Konika i Pana Artura Wawera uczniowie oswajali się z ciekłym azotem, smażyli w wodzie, wykorzystywali metody żelifikacji, emulsyfikacji, wędzenia i gotowania w niskich temperaturach techniką sous-vide. Tworzyli takie kulinarne wynalazki jak sferyczne ravioli, molekularne lizaki, pianki i różne rodzaje kawioru. Serwowali soczystą i delikatną kaczkę, polędwiczki i ryby gotowane w niskich temperaturach techniką sous-vide. Nie obyłoby się również bez słodkich deserów. Zaskoczeniem był ananas z liściem laurowym i zielem angielskim gotowany techniką sous-vide, który smakował niewiarygodnie. To na co uczniowie czekali najbardziej to oczywiście ciekły azot, w którym zamrażali nie tylko kremowe pianki, owoce ale również miętę, bazylię i inne smakołyki aby wydobyć doskonały smak i zapach olejków eterycznych. Zachwycający był również sposób podania. Młodzi kucharze tworzyli zaskakujące
i nietypowe kompozycje sporządzonych potraw.

Po zakończonym szkoleniu wykorzystywanie w kuchni ciekłego azot, alginianu sodu, chlorku wapnia i wielu innych związków nie stanowi już dla uczniów Technikum w Szczebrzeszynie tajemnic. Dzięki świadomemu wykorzystywaniu procesów fizycznych i biochemicznych mogą zmieniać konsystencje potraw czy zamieniać smakami poszczególne produkty. Kuchnia molekularna daje ogromne możliwości, a sposoby jej wykorzystania pobudziły wyobraźnia naszych młodych kucharzy.

Uczestnicy warsztatów otrzymali zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, a zdobytą wiedzę
i umiejętności z pewnością wykorzystają w swojej karierze zawodowej.

(aby powiększyć kliknij w zdjęcie)

Czytaj także:

Skomentujesz?

reklama