Zakłady tłuszczowe przejmą Holendrzy ?

7 października 2011

Zakłady Tłuszczowe w Bodaczowie chce przejąć holenderska firma Glencore Industries The Netherlands B.V. Teraz sprawę przejęcia bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Glencore Industries The Netherlands B.V. z siedzibą w Rotterdamie (Holandia) chce przejąć kontrolę nad Zakładami Tłuszczowymi w Bodaczowie.

Firma jest częścią koncernu Glencore International, który działa w wielu gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, przetwórstwo ropy naftowej, energii elektrycznej, produkcja stali i żywności. Glencore zatrudnia ponad 54,8 tys. ludzi w 30 krajach. Część spożywcza Glencore, która ma biuro w Rotterdamie, zajmuje się zakupem i przetwarzaniem zbóż, ryżu, roślin oleistych czy cukru. Od 1997 r. działa także spółka Glencore Polska.

Przypomnijmy. W sierpniu rolnicy protestowali pod zakładami tłuszczowymi w Bodaczowie domagając się wypłaty należności za dostarczony rzepak. Część zaległości wobec rolników ZT w Bodaczowie już wypłaciły, pozostała część miała zostać także wypłacona, ale konto spółki zostało zablokowane przez komornika na wniosek dwóch dużych dostawców rzepaku.  W międzyczasie pozostali rolnicy złożyli do zamojskiej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i wyłudzeniu od rolników towaru o wartości ok. 48 mln zł przez zakłady. Po zapoznaniu się ze sprawą zamojska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, ponieważ nie dopatrzyła się w działaniach zarządu zakładów znamion przestępstwa, polegającego na niekorzystnym rozporządzaniu mieniem o wartości ponad 47 mln zł.

We wrześniu rolnicy zwrócili się o pomoc do wojewody lubelskiego Genowefy Tokarskiej, która zgodziła się pośredniczyć między nimi a ZT w Bodaczowie i obiecała rolnikom pomoc .

W sprawę zaangażowało się wielu polityków m.in. poseł Jan Łopata (PSL), senator  Lucjan Cichosz (PiS), prezes Stronnictwa Piast Zdzisław Podkański oraz poseł Sławomir Zawiślak (PiS) i Janusz Palikot, który na konferencji prasowej w Lublinie nawiązał do sytuacji producentów rzepaku, którzy od miesięcy nie mogą się doczekać wypłacenia im należności za rzepak dostarczony do Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie.