reklama

Lekarzu, odbierz nowy e-podpis z ZUS – Szczebrzeszyn.info – wiadomości, informacje, reportaże, wywiady, zdjęcia, wideo

Od lipca lekarze będą wystawiać wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. Do tego potrzebują wirtualnego podpisu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie udostępnił im nową formę elektronicznego podpisu – jest wygodny i do tego darmowy.

 

Od początku 2016 roku lekarze mogą wystawiać zwolnienia lekarskie na dwa sposoby: na tradycyjnym papierowym druku ZLA albo przez internet, sygnując formularz elektronicznym podpisem. 1 lipca 2018 roku znikną papierowe druki.

Do podpisywania elektronicznych zwolnień lekarze mogli dotychczas używać dwóch metod: płatnego kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Od grudnia mogą korzystać z trzeciej formy podpisu. To certyfikat generowany przez ZUS. Jest tak samo wygodny, jak dotychczasowy płatny podpis, a do tego darmowy. Lekarz może go pobrać w kilka minut ze swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Następnie powinien zapisać certyfikat ZUS na komputerze, na którym wystawia elektroniczne zwolnienia lub w zewnętrznej pamięci (pendrive). Nowy rodzaj podpisu przeszedł niezbędne testy prowadzone wspólnie ze środowiskiem lekarskim i zyskał pozytywną opinię medyków.

Żeby ułatwić lekarzom korzystanie z elektronicznych zwolnień, ZUS organizuje dla nich szkolenia. W Lublinie odbędą się 8 i 14 grudnia, a potem 4, 12, 17 i 25 stycznia. Zapisy pod numerami telefonów: 81 535 75 26 i 502 006 057. Szkolenie dla lekarzy odbędzie się również w Zamościu – 12 grudnia. Zapisy pod numerem 84 639 60 95 lub e-mailem grazyna.szczygiel@zus.pl.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od razu po wystawieniu trafiają do pracodawców, którzy mają konto na PUE. Dlatego będą też kolejne szkolenia dla zakładów pracy i biur rachunkowych. Najbliższe – 14 grudnia w Zamościu. Zapisy: 84 639 60 95, e-mail: grazyna.szczygiel@zus.pl.

(ZUS)

Czytaj także:

Skomentujesz?

reklama