Szczebrzeszyn będzie miał obwodnicę

3 listopada 2017

Mapa inwestycji drogowych. Foto: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w Warszawie

Minister infrastruktury i budownictwa zatwierdził do realizacji w najbliższych latach 22 Programy Inwestycji drogowych w ośmiu województwach naszego kraju, wśród nich jest pięć w woj. lubelskim. Ich łączny koszt wyniesie ponad 3,75 mld zł.

 

-Są to zadania związane z budową autostrad, prowadzeniem prac przygotowawczych do budowy dróg ekspresowych, budową obwodnic i rozbudową istniejących odcinków dróg krajowych wraz z dostosowaniem ich nośności do ruchu o nacisku 11,5 t/oś. Zadania te mają również poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego dzięki modernizacji dróg, w szczególności przebudowie skrzyżowań, budowie chodników i ciągów pieszo-rowerowych oraz zatok autobusowych – informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

W ministerialnym programie znalazło się pięć inwestycji drogowych z Lubelszczyzny. Wśród nich budowa nowego odcinka krajówki omijającej Szczebrzeszyn.

-W przyszłym roku rozpoczną się prace przygotowawcze, opracowywanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego – powiedział nam Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie. I dodał, że projektanci zaproponują kilka wariantów przebiegu trasy omijającej od północy Szczebrzeszyn, a po złożeniu wniosku o wydanie decyzji środowiskowej Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wskaże wariant najkorzystniejszy pod względem ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej przyjdzie czas na wykonanie projektu budowlanego, uzyskanie ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) oraz wyłonienie wykonawcy. Okres realizacji robót przewidziano na lata 2024-2025.

Obwodnica ma ominąć centrum Szczebrzeszyna od strony północnej, jej długość ma wynieść 3,9 km. Nowa droga obejmie budowę skrzyżowań w miejscu „wyłączenia” nowego przebiegu DK 74 z przebiegu istniejącego oraz w miejscu jego „włączenia” do przebiegu istniejącego DK 74. Ponadto przebudowane zostaną drogi innych kategorii na odcinkach włączeń do DK 74 oraz  zbudowane zostaną drogi dojazdowe obsługujące ruch lokalny po obu stronach nowego odcinka DK 74, odwodnienia DK 74, kanał technologiczny oraz nową infrastrukturę do ruchu pieszych. Wzdłuż drogi powstanie m.in. nowe oświetlenie, oznakowanie oraz urządzenia ochrony środowiska, w tym ekrany przeciwhałasowe.

– Korekta przebiegu DK74 w Szczebrzeszynie jest jednym z kilku działań zaplanowanych w najbliższych latach na drodze pomiędzy Janowem Lubelskim i przejściem granicznym w Zosinie – wyjaśnia Krzysztof Nalewajko.

GDDKiA ma w planach kolejne inwestycje na drodze krajowej nr 74.

– Przed końcem roku ogłosimy przetarg na rozbudowę odcinka Frampol – Gorajec (ok.7,4 km) tak by prace mogły ruszyć w 2018 r. W tym samym roku przebudowany zostanie odcinek Jarosławiec – Miączyn (ok. 4,4 km). Kolejny odcinek to Gorajec – Szczebrzeszyn (ok. 17 km) którego przebudowę planujemy rozpocząć przed końcem 2019 r. DK74 zmieni swój przebieg nie tylko na wysokości Szczebrzeszyna, ale również Gorajca i Janowa Lubelskiego – podkreśla Krzysztof Nalewajko. I dodaje, że: -Po zakończeniu tych inwestycji w 2025 roku cały ciąg DK74 na terenie woj. lubelskiego będzie przystosowany do ruchu ciężkich pojazdów. Obecnie muszą omijać odcinek pomiędzy Frampolem i Szczebrzeszynem .

(GAT)

5 Responses to Szczebrzeszyn będzie miał obwodnicę

  • Super, przy okazji mogliby jeszcze wyremontować stary odcinek bo trochę wstyd jechać ulicą Zamojską.

  • Wszystko pięknie ale stan odcinka Klemsow – Szczebrzeszyn jest tragiczny. Brak ścieżel rowerowych bo burmistrz zapomniał zlozlozyc wniosku. To się nazywa żenada. Może by zacząć od tego a nie pchać się w kolejne projekty.

  • … a może by tak nie narzekać … Być zadowolonym z tego co jest, obserwować ,,nowe,, z ciekawością, a nie z góry skazywać że inne ,,nowe,, było by lepsze.
    Sam dostosuj do siebie Swoje otoczenie. Jeśli nie potrafisz, ogranicz jego obszar do takiego nad którym w pełni zapanujesz SAM. Inne obserwuj bo wpływ na nie jest znikomy 🙂

  • obwodnica byla w projektach uhuhu lat temu moze teraz cos sie ruszy, zamojska jest tak zdewastowana ze przypomina droge polną dosłownie brak tu kanalizacjii niby przedmiescie a priorytetem w tutejszym urzedzie jest zbiornik wodny w dolinie wieprza itp.