78 lat temu Niemcy zaatakowały Polskę

1 września 2017

1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę. Bomby spadły na Wieluń (woj. Łódzkie). Niemcy ostrzelali z pancernika Schleswig-Holstein Westerplatte. Była to pierwsza bitwa II wojny światowej.

 

Na naszym terenie pierwsza bomba została zrzucona koło Szczebrzeszyna 6 września 1939 roku i spadła na fabrykę kalafonii i terpentyny w Brodach Małych.

Pierwsze dni II wojny światowej opisał w swoim dzienniku dr Zygmunt Klukowski pod datą 6 września: „W środę miały miejsce częste naloty bombowców niemieckich. Wciąż wszyscy uciekali do rowów. Tego dnia rzucono pierwszą bombę na fabrykę Alwa w Brodach Małych pod Szczebrzeszynem”.

Kolejne naloty Niemcy przeprowadzali 8 września, a 9 września „od rana bombardowano Szczebrzeszyn”. Tego dnia na Szczebrzeszyn zrzucono ponad 20 bomb. Klukowski zanotował, że”W czasie nalotów wszyscy w szpitalu siedzieli w piwnicy”. Jedna z bomb spadła na dom Żydów Warmanów, na Zatyłach, czyli dzisiejszej ul. Targowej. Inne spadły na most na Wieprzu.  Odłamki tego mostu spadły m.in. na dom rodziny Rogowskich, którzy mieszkali koło Zamczyska. Kolejne bomby Niemcy zrzucili na gimnazjum, aptekę i szpital. Zginęło wówczas kilkunastu mieszkańców Szczebrzeszyna.

Niemcy zajęli Szczebrzeszyn 13 września 1939 roku. 27 września do Szczebrzeszyna wkroczyły wojska radzieckie i oddali władzę polskim i żydowskim komunistom. Po jedenastu dniach do miasta ponownie wkroczyły wojska niemieckie pozostając w Szczebrzeszynie do końca wojny.

(GAT)

 

5 Responses to 78 lat temu Niemcy zaatakowały Polskę

  • Dziękuję za takie przypomnienie wydarzeń sprzed lat. Ono chyba nie jest konieczne mnie i osobom w wieku zbliżonym do mojego, ale zapewne jest potrzebne wielu młodym i zapracowanym, którzy nie zawsze mają czas, by pomyśleć o bieżącej dacie.
    Nie zwróciłam uwagi, czy w latach poprzednich również umieszczał Pan tego typu informacje, ale to na pewno dobry pomysł. Pozdrawiam.

  • Asie! Takie przypominanie a wręcz przytaczanie pewnych faktów jest potrzebne nawet niektórym już niemłodym. Są tacy w naszym społeczeństwie, że oni nie mają pojęcia o pewnych wydarzeniach. Mimo, że tutaj mieszkają już b. dawno dziwią się, że pewne rzeczy miały miejsce w naszym mieście.

  • A ja myślałem że było odwrotnie.

  • A dlaczego nie wspomniał Pan o rocznicy przypadającej 17 września?