reklama

Nawałnica nad powiatem

Foto: KM PSP w Zamościu

W dniu 2 sierpnia zamojscy strażacy wyjeżdżali do kilku interwencji spowodowanych burzą, która przechodziła nad Zamojszczyzną. Wyładowania, które przechodziły nad Szczebrzeszynem były wyjątkowo silne i częste. Mieszkańcy Szperówki nie mieli prądu przez 8 godzin.

Po burzach, które przeszły wczoraj (2 sierpnia) pomiędzy godz. 18 a 19 nad powiatem zamojskim strażacy wyjeżdżali do  interwencji w następujących miejscowościach.:

Kawęczynek (pożar drzewa od uderzenia pioruna), Chomęciska Duże (pożar stodoły i budynku gospodarczego od uderzenia pioruna), Wólka Nieliska (uszkodzenie dachów budynku mieszkalnego i gospodarczego oraz usuwanie dwóch powalonych drzew), uszkodzenie linii energetycznej, Krzak (powalone trzy drzewa), Podstary Zamość (dwa drzewa).

-Największe straty odnotowano przy zdarzeniu w Chomęciskach Dużych to aż 300 tys. Po dojeździe miejscowej jednostki OSP stwierdzono, że cały budynek stodoły o konstrukcji drewnianej kryty eternitem objęty był ogniem. Zagrożony był budynek gospodarczy i drugi budynek stodoły usytuowany w pobliżu. Z budynku obory zostały wyprowadzone na zewnątrz zwierzęta hodowlane. Utrudnieniem w prowadzeniu działań były nagromadzone różne materiały budowlane w stodole, niesprawny pobliski hydrant. Spaleniu oprócz budynku uległy: siewnik zbożowy, rozrzutnik, wóz opony w ciągniku. W działaniach trwających 3 godz. wzięły udział: 1 zastęp z JRG Zamość oraz OSP Chomęciska Duże, Wierzba, stary Zamość, Udrycze – informuje mł. bryg. Andrzej Szozda z KM PSP w Zamościu.

I dodaje, że tego samego dnia odnotowano między innymi pożar ok. 1h zboża na pniu w miejscowości Żuków, pożar prasy i ścierniska (2,3ha) w miejscowości Koniuchy oraz pożar ścierniska (0,6ha) w miejscowości Wierzba.

-Mając na względzie trwający okres żniwny apeluję do rolników o rozwagę i zwrócenie szczególnej uwagi na odpowiedni stan techniczny maszyn i urządzeń, a także przestrzeganie zakazu wypalania słomy i pozostałości roślinnych. Niezmiernie ważną kwestią, w ograniczeniu strat pożarowych jest posiadanie na wyposażeniu kombajnów sprawnych gaśnic. Ponadto apelujemy także o przestrzeganie elementarnych zasad:

-produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie,
-powierzchnia stert i stogów nie może być większa niż 1000m2 a kubatura 5000m3,
-sterty i stogi należy sytuować w odległościach nie mniejszych niż 30 m od budynków wykonanych z materiałów palnych i 20m od budynków niepalnych, a także w odległości nie mniej niż 30 m od przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia,
-w stodołach zabronione jest garażowane pojazdów silnikowych, w których na stałe nie odłączono zasilania akumulatorowego i nie opróżniono zbiornika z paliwem.

Jednocześnie Andrzej Szozda informuje, że przepisy przeciwpożarowe tj. § 43 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), jasno zabrania wypalania słomy i pozostałości roślinnych na polach. Ponadto stwierdzone wypalanie przez rolnika słomy po kombajnie, skutkuje utratą dopłat bezpośrednich i naraża go na mandat jaki mogą nałożyć strażacy w wysokości od 50 do 500 złotych.

Czytaj także:

reklama

reklama
OSTATNIO KOMENTUJECIE