Rozbiórka cukrowni (zdjęcia)

Fot. Tomasz Gaudnik

Trwa rozbiórka budynków  na terenie byłej cukrowni w Klemensowie.

Zaczęło się ponad 100 lat temu

Akt erekcyjny pod budowę Cukrowni w Klemensowie wmurowano 4 sierpnia 1894 roku.

– Na skutek woli i postanowienia J.W. Ordynata Hrabiego Maurycego Zamoyskiego, zbudowana ma być i wykończona w roku 1895 cukrownia „Klemensów” na gruntach folwarku Bodaczów, do dóbr ordynackich należącego, mająca na celu podniesienie stanu ekonomicznego i wywołanie dobrobytku okolicy. Dla wykonania tej woli J.W. Hr. Ordynata, w dniu dzisiejszym założono kamień węgielny i nastąpił akt poświęcenia rozpoczętej budowy, aby zamiar tej przy pomocy Bożej szczęśliwie do końca doprowadzony został. Poświęcenia dokonał J. Mości Wielmożny proboszcz parafii miasta Szczebrzeszyna ks. Grabarski Jan – czytamy w źródłach historycznych.

Protest pracowników Cukrowni "Klemensów" przeciwko zamykaniu fabryki (2003 r.) - Fot. Tomasz Gaudnik

Fabryka miała być wyposażona w najnowocześniejsze, jak na ówczesne czasy, maszyny i urządzenia. Zamówiono je w Akcyjnej Fabryce Maszyn w niemieckim Sangerhausen oraz w Landsbergu.

Uroczyste otwarcie i poświęcenie cukrowni nastąpiło 31 października 1895 roku.

Ciekawostką jest, że fundamenty budynków fabrycznych stoją na dębowych palach wbijanych w ziemię. Pod samym kominem znajduje się ich

Cukier produkowany w Cukrowni "Klemensów" w latach 90. XX wieku

ponad 100 .

Fabryka miała własną elektrownię wodną, która produkowała prąd dla cukrowni i całego osiedla robotniczego. W 1908 roku zbudowano około 30 – kilometrową linię kolejki wąskotorowej łączącej Klemensów z Płoskiem. Obroczą i Góreckiem.  W 1928 roku rozbudowano „wąskotorówkę” i połączono cukrownię o kolejne miejscowości m.in. Wysokie.

W 1955 r. cukrownia została gruntownie zmodernizowana. Zdemontowano wszystkie urządzenia i wyburzono stare mury i fundamenty. W ich miejsce postawiono nowe budynki produktowni, pakowni i magazynu cukru.

Fabryka przetrwała I i II wojnę światową oraz czasy PRL-u, ale nie poradziła sobie w kapitalizmie III RP.

Do końca 1994 roku fabryka była wyposażana w nowoczesny sprzęt do produkcji cukru. Setną kampanię w swojej historii Cukrownia „Klemensów” rozpoczęła 8 października 1994 roku.

Restrukturyzacja zabiła cukrownię w Klemensowie

W 2002 r. powstała Krajowa Spółka Cukrowa S.A. z siedzibą w Toruniu. W ramach restrukturyzacji prowadzonej przez spółkę, w 2003 roku produkcja w Cukrowni „Klemensów” została zakończona mimo licznych protestów i blokowania dróg przez pracowników. Pracę straciło wówczas ok. 120 osób.

Nowoczesną linię produkcyjną zdemontowano i wywieziono do funkcjonujących cukrowni. Od tamtego czasu budynki fabryczne popadały w ruinę. KSC wykorzystywała jedynie magazyny do przechowywania cukru.

Ostatecznie z powodu braku kupca na pofabryczną zabudowę zapadła decyzja o zburzeniu budynków byłej cukrowni.

Przetarg na te prace wygrała czeska firma „Mrózek”, która posiada doświadczenie i specjalistyczny sprzęt w do tego typu prac.

Zobacz zdjęcia z rozbiórki :

Skomentujesz?

14 Responses to Rozbiórka cukrowni (zdjęcia)

 • Przetrwała wojny, dała tylu ludzim zatrudnienie i zbyt buraków a nie dała rady praetrwać w polskiej demokracji… żal, wielki żal…

 • Najlepiej zrównać wszystko z i ziemią …przykre 🙁

 • na dodatek Polacy nie rozbierają tego tylko firma czeska bo nie ma komu robić ,ale suma sumarum Polacy już dawno powinni się postawić żeby tego nie rozbierali a nie jak już wszystko po „ptokach” wolą stać pod sklepem i nażekać jak to źle i nie dobrze.

 • ale podejrzewam że odprawy byly w dobrym czasie bo zaraz protesty ucichły

 • Tak najlepiej, bo w Polsce nic nie jest potrzebne…

 • roawalic to w drobny mak wreszcie porzadek bedzie a nie ruiny strasza syf kila i mogila tylko….

 • typowo po polsku, rozpierdolić bez pomyślunku, na nic zagospodarowanie,grunt , że paru cwaniaczków nachapało się.
  Dlatego jest jak jest, lepiej siedzieć na dupie i narzekać niż cokolwiek zrobić.
  Jak to mówił Kono…co teraz będzie??? niec nie będzie

 • iNech im kurka sejm zburzo bałwanom

 • dalej głosujcie na PO..

 • a jarek do spółki z ojcem tadeuszem to by wam odbudował tą cukrownie zapewne !

 • A co na to władze samorządowe? Panowie Radni? Co robiliście w tym kierunku żeby stworzyć miejsca pracy? Lepiej było brać 1mln podatku od nieruchomości i nikogo nie szukać , bo takiemu przedsiębiorcy trzeba byłoby dać ulgi na kilka lat. I co teraz? Nici. Ostatnia kadencja burmistrz przed emerytura, Kawęczynek kwitnie a reszta …. Sami sobie dokończcie. Szkoda.

 • wstyd za DEMOKRACJE wszystko to czego nie da się sprzedać trzeba zniszczyć , biedny to kraj który niszczy swoją historię ,wątpię by po tej demokracji zostało coś co będzie miało WARTOŚĆ godną historii,chyba tylko głupoty a tej ci u nas dostatek.

 • TYLKO NAJPROŚCIEJ ROZJEBAĆ WSZYSTKO ZAMIAST WYKORZYSTAĆ ZABUDOWĘ DO INNYCH CELÓW,TURBINOWNIA NA PARĘ DAWAŁA ZASILANIE CUKROWNI , KOTŁOWNIA DUŻA .PRACOWAŁEM TAM ,DUŻO SEZONÓW, MIŁO WSPOMINAM TE SEZONY , PRZYJEMNA ATMOSFERA I PRACA.MIAŁA WYSOKIE MIEJSCE W JAKOŚCI CUKRU PONOĆ 3 MIEJSCE W TAMTYM OKRESIE GDY PRACOWAŁY JESZCZE INNE CUKROWNIE.TERAZ AŻ SERCE ŚCISKA GDY SIĘ TO WIDZI CO ROBIĄ .MOŻE SIĘ DOSTANĄ DO PALI Z CZARNEGO DĘBU PONOĆ .

 • Te dębowe pale to gruba kasa