REKLAMA

Rozbiórka cukrowni (zdjęcia)

Fot. Tomasz Gaudnik

Trwa rozbiórka budynków  na terenie byłej cukrowni w Klemensowie.

Zaczęło się ponad 100 lat temu

Akt erekcyjny pod budowę Cukrowni w Klemensowie wmurowano 4 sierpnia 1894 roku.

– Na skutek woli i postanowienia J.W. Ordynata Hrabiego Maurycego Zamoyskiego, zbudowana ma być i wykończona w roku 1895 cukrownia „Klemensów” na gruntach folwarku Bodaczów, do dóbr ordynackich należącego, mająca na celu podniesienie stanu ekonomicznego i wywołanie dobrobytku okolicy. Dla wykonania tej woli J.W. Hr. Ordynata, w dniu dzisiejszym założono kamień węgielny i nastąpił akt poświęcenia rozpoczętej budowy, aby zamiar tej przy pomocy Bożej szczęśliwie do końca doprowadzony został. Poświęcenia dokonał J. Mości Wielmożny proboszcz parafii miasta Szczebrzeszyna ks. Grabarski Jan – czytamy w źródłach historycznych.

Protest pracowników Cukrowni "Klemensów" przeciwko zamykaniu fabryki (2003 r.) - Fot. Tomasz Gaudnik

Fabryka miała być wyposażona w najnowocześniejsze, jak na ówczesne czasy, maszyny i urządzenia. Zamówiono je w Akcyjnej Fabryce Maszyn w niemieckim Sangerhausen oraz w Landsbergu.

Uroczyste otwarcie i poświęcenie cukrowni nastąpiło 31 października 1895 roku.

Ciekawostką jest, że fundamenty budynków fabrycznych stoją na dębowych palach wbijanych w ziemię. Pod samym kominem znajduje się ich

Cukier produkowany w Cukrowni "Klemensów" w latach 90. XX wieku

ponad 100 .

Fabryka miała własną elektrownię wodną, która produkowała prąd dla cukrowni i całego osiedla robotniczego. W 1908 roku zbudowano około 30 – kilometrową linię kolejki wąskotorowej łączącej Klemensów z Płoskiem. Obroczą i Góreckiem.  W 1928 roku rozbudowano „wąskotorówkę” i połączono cukrownię o kolejne miejscowości m.in. Wysokie.

W 1955 r. cukrownia została gruntownie zmodernizowana. Zdemontowano wszystkie urządzenia i wyburzono stare mury i fundamenty. W ich miejsce postawiono nowe budynki produktowni, pakowni i magazynu cukru.

Fabryka przetrwała I i II wojnę światową oraz czasy PRL-u, ale nie poradziła sobie w kapitalizmie III RP.

Do końca 1994 roku fabryka była wyposażana w nowoczesny sprzęt do produkcji cukru. Setną kampanię w swojej historii Cukrownia „Klemensów” rozpoczęła 8 października 1994 roku.

Restrukturyzacja zabiła cukrownię w Klemensowie

W 2002 r. powstała Krajowa Spółka Cukrowa S.A. z siedzibą w Toruniu. W ramach restrukturyzacji prowadzonej przez spółkę, w 2003 roku produkcja w Cukrowni „Klemensów” została zakończona mimo licznych protestów i blokowania dróg przez pracowników. Pracę straciło wówczas ok. 120 osób.

Nowoczesną linię produkcyjną zdemontowano i wywieziono do funkcjonujących cukrowni. Od tamtego czasu budynki fabryczne popadały w ruinę. KSC wykorzystywała jedynie magazyny do przechowywania cukru.

Ostatecznie z powodu braku kupca na pofabryczną zabudowę zapadła decyzja o zburzeniu budynków byłej cukrowni.

Przetarg na te prace wygrała czeska firma „Mrózek”, która posiada doświadczenie i specjalistyczny sprzęt w do tego typu prac.

Zobacz zdjęcia z rozbiórki :

ZOBACZ TAKŻE

14 thoughts on “Rozbiórka cukrowni (zdjęcia)”

 1. Przetrwała wojny, dała tylu ludzim zatrudnienie i zbyt buraków a nie dała rady praetrwać w polskiej demokracji… żal, wielki żal…

 2. na dodatek Polacy nie rozbierają tego tylko firma czeska bo nie ma komu robić ,ale suma sumarum Polacy już dawno powinni się postawić żeby tego nie rozbierali a nie jak już wszystko po „ptokach” wolą stać pod sklepem i nażekać jak to źle i nie dobrze.

 3. roawalic to w drobny mak wreszcie porzadek bedzie a nie ruiny strasza syf kila i mogila tylko….

 4. typowo po polsku, rozpierdolić bez pomyślunku, na nic zagospodarowanie,grunt , że paru cwaniaczków nachapało się.
  Dlatego jest jak jest, lepiej siedzieć na dupie i narzekać niż cokolwiek zrobić.
  Jak to mówił Kono…co teraz będzie??? niec nie będzie

 5. a jarek do spółki z ojcem tadeuszem to by wam odbudował tą cukrownie zapewne !

 6. A co na to władze samorządowe? Panowie Radni? Co robiliście w tym kierunku żeby stworzyć miejsca pracy? Lepiej było brać 1mln podatku od nieruchomości i nikogo nie szukać , bo takiemu przedsiębiorcy trzeba byłoby dać ulgi na kilka lat. I co teraz? Nici. Ostatnia kadencja burmistrz przed emerytura, Kawęczynek kwitnie a reszta …. Sami sobie dokończcie. Szkoda.

 7. wstyd za DEMOKRACJE wszystko to czego nie da się sprzedać trzeba zniszczyć , biedny to kraj który niszczy swoją historię ,wątpię by po tej demokracji zostało coś co będzie miało WARTOŚĆ godną historii,chyba tylko głupoty a tej ci u nas dostatek.

 8. TYLKO NAJPROŚCIEJ ROZJEBAĆ WSZYSTKO ZAMIAST WYKORZYSTAĆ ZABUDOWĘ DO INNYCH CELÓW,TURBINOWNIA NA PARĘ DAWAŁA ZASILANIE CUKROWNI , KOTŁOWNIA DUŻA .PRACOWAŁEM TAM ,DUŻO SEZONÓW, MIŁO WSPOMINAM TE SEZONY , PRZYJEMNA ATMOSFERA I PRACA.MIAŁA WYSOKIE MIEJSCE W JAKOŚCI CUKRU PONOĆ 3 MIEJSCE W TAMTYM OKRESIE GDY PRACOWAŁY JESZCZE INNE CUKROWNIE.TERAZ AŻ SERCE ŚCISKA GDY SIĘ TO WIDZI CO ROBIĄ .MOŻE SIĘ DOSTANĄ DO PALI Z CZARNEGO DĘBU PONOĆ .

Comments are closed.