reklama

Wzorowy DPS jest w Szczebrzeszynie

Dom Pomocy Społecznej „Pod Modrzewiami” w Szczebrzeszynie wśród trzynastu DPS-ów w całej Polsce stosujących „dobre praktyki”, na których powinny wzorować się inne DPS-y.

Takie wnioski wyciągnięto po 934 wizytacjach miejsc detencji, w tym 146 wizytacji w DPS-ach, które przeprowadzili przedstawiciele biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

-W ich trakcie przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT) stwierdzili nieprawidłowości, jednak zadaniem pracowników Biura RPO nie jest tylko zwracanie uwagi na błędy, ale też dostrzeganie dobrych praktyk, z których mogłyby skorzystać placówki w innych częściach kraju. Takie miejsca, z których warto czerpać inspirację znaleźliśmy w: Krakowie, Machowinku, Elblągu, Otwocku, Ełku, Chorzowie, Moryniu, Górnej, Białymstoku, Gryficach, Szczebrzeszynie, Wrocławiu, czy Płocku – czytamy w opublikowanym kilka dni temu raporcie.

Szczebrzeszyński Dom Pomocy Społecznej „Pod Modrzewiami” jest jednostką organizacyjną Powiatu Zamojskiego i posiada zezwolenie wojewody na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej na czas nieokreślony. Placówka przeznaczona jest dla 70 kobiet dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, zamieszkujących w pokojach dwu i trzy osobowych.

W 2009 roku DPS został przeniesiony z zabytkowego pałacu Zamoyskich w Klemensowie do budynków po byłej szkole podstawowej przy ulicy Błonie 117 w Szczebrzeszynie, które poddano rozbudowie i adaptacji.

Dzisiaj to nowoczesny kompleks budynków z dużą przestrzenią. Przebywającym w DPS mieszkankom, zapewnia się usługi bytowe, opiekuńcze, edukacyjne, społeczne, religijne oraz umożliwia się korzystanie ze świadczeń przysługujących z tytułu powszechnego ubezpieczenia społecznego. W zakresie rehabilitacji mieszkanki korzystają z sali ćwiczeń i fizykoterapii.

 

 

 

 

Czytaj także:

reklama

reklama
OSTATNIO KOMENTUJECIE