ZT w Bodaczowie mają problemy ?

Zakłady tłuszczowe w Bodaczowie nie płacą rolnikom za dostarczony rzepak. Rolnicy zapowiadają protest. Co się dzieje ?

Dopóki zakłady tłuszczowe nie będą płacić za rzepak to rolnicy nie będą dostarczać surowca do fabryki – zapowiadają producenci.

Według plantatorów zakłady tłuszczowe w Bodaczowie mają problemy finansowe. Rolnicy obawiają się, że firma wkrótce ogłosi upadłość, a zatrudnieni tam pracownicy boją się, że stracą pracę.

– Dzisiaj w nocy ( tj. z 05 na 06 .08.2011r.) Wywożono rzepak z zakładów tłuszczowych w Bodaczowie. Prawdopodobnie wywieziony pod osłoną nocy rzepak miał zostać sprzedany i miał stanowić zapłatę za długi zakupionego wcześniej węgla – informuje nasz czytelnik. – Wywieziono przez całą noc około 17 tirów. Mówi się wewnątrz coraz głośniej o upadłości zakładów. Pracownicy dostali paski wypłaty, jednak nie wiadomo czy te zostaną wypłacone. Dziesiątego się okaże – pisze.

Pracownicy nie kryją zaniepokojenia.
– Boimy się że zakłady splajtują, a my stracimy pracę – mówi jeden z pracowników ZT w Bodaczowie. – To ostatni tak duży zakład pracy w okolicy, który zatrudnia wielu mieszkańców naszej gminy – przyznaje.

Próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielami zakładów w Bodaczowie żeby wyjaśnić sytuację, ale bezskutecznie.

ZT w Bodaczowie są jednym z największych przetwórni rzepaku w Polsce. Jego właścicielami są bracia Piotr i Paweł Skerczyńscy, którzy są także właścicielami m.in. Grupy Wydawniczej SŁOWO sp. z o.o., wydawcy „Kroniki Tygodnia”, „Słowa Podlasia” i „Super Tygodnia.

Do tej pory nic nie zapowiadało problemów finansowych zakładów tłuszczowych w Bodaczowie. Firma inwestowała i się rozbudowywała. W 2009 roku wybudowano i oddano do użytku nowoczesną linię technologiczną z tłocznią oleju, która jest w stanie przerabiać 500 tys. ton  rzepaku rocznie.Tym samym zakłady w Bodaczowie dorównały możliwościom produkcyjnym fabryk w Brzegu i Szamotułach.  Spółka skupuje rzepak od 10 tysięcy rolników z terenu Polski wschodniej.

W tegorocznym rankingu “Polityki” pięciuset największych polskich przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych znalazł się na 487 miejscu ze sprzedażą 345 625 tys. zł (przychód ogółem 358 167 tys. zł), przy zatrudnieniu 250 osób.

Zakład w Bodaczowie specjalizuje się w produkcji oleju jadalnego i margaryny Emma. Wśród jego odbiorców są duże sieci handlowe m.in. Carrefour, i małe hurtownie lokalne.

“Szczebrzeszyn.info”

24 Responses to ZT w Bodaczowie mają problemy ?