35 – Lecie szkoły muzycznej w Szczebrzeszynie (zdjęcia)

7 maja 2017

Foto: Tomasz Gaudnik

W piątek (5 maja) jubileusz 35 – Lecia powstania świętowała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Karola Namysłowskiego w Szczebrzeszynie.

Historia szkoły muzycznej w Szczebrzeszynie zaczęła się 1 stycznia 1957 roku, kiedy powstało Państwowe Ognisko Muzyczne, którego kierownikiem został Stefan Wolicki. Dzięki staraniom i umiejętnościom organizacyjnym mgr Arkadiusza Czajki, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie, na bazie Państwowego Ogniska Muzycznego w Szczebrzeszynie w roku 1980 została utworzona filia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Zamościu. Poczałkowo szkolą nie miała stałego miejsca. Pierwszą siedzibą szkoły muzycznej był budynek domu kultury. W czerwcu 1981 roku szkolą przeniosła się do pomieszczeń wynajmowanych w prywatnym budynku przy ulicy Zamojskiej 5.

Dzięki zaangażowaniu i staraniom mgr Arkadiusza Czajki , 18 czerwca 1982 roku w Szczebrzeszynie powstała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, jako samodzielna jednostka budżetowa. Była drugą szkołą muzyczną w regionie zamojskim i jedyną w Polsce, w mieście liczącym ok. 5 tysięcy mieszkańców. Jej dyrektorem został mgr Arkadiusz Czajka.

14 października 2010 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał szkole imię Karola Namysłowskiego.

Od roku 1993 Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Szczebrzeszynie przeprowadziła się do budynku wydzierżawionym od Gminnej Spółdzielni i adaptowanym na cele szkoły przy ul. Zamojskiej 56. Od 1 stycznia 2016 roku Szkoła Muzyczna przeniosła się do odremontowanego i przystosowanego do potrzeb szkoły muzycznej trzykondygnacyjnego budynku przy ulicy Zamojskiej 70 C, który znajduje się w zabytkowym kompleksie szkolnym Zamoyskich.  Jest to budynek wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Wcześniej budynek został nieodpłatnie przekazany przez starostwo powiatowe w Zamościu.

W nowej siedzibie, 5 maja 2017 roku, odbyła się uroczystość jubileuszowa poświęcona 35-Leciu szkoły, z której fotorelację można zobaczyć poniżej.

 

 

5 Responses to 35 – Lecie szkoły muzycznej w Szczebrzeszynie (zdjęcia)

  • To ci z totalnej opozycji nie poszli na marsz

  • To jest niesamowite jak długo I z jakim poświęceniem pan Arkadiusz Czajka zajmuje się tą szkołą. Mnóstwo ludzi, dzięki tej szkole I oczywiście nauczycielom, potrafi coś zagrac, wie co to rytmika, no I muzyka uwrażliwia.
    Powodzenia życzę bo w Szczebrzeszynie muzyka zawsze sie przyda.

  • Na wszelki wypadek starają się pokazać, że są stąd. Może miejscowa śmietanka chociaż trochę ich poprze, bo przychylność mieszkańców już tracą. Balansują na krawędziach społeczeństwa i udają, że im na nas zależy.” Widzą” ziomków tylko wtedy jak zbliżają się jakieś wybory a tak ” sp……. dziady” albo chamy.