Symboliczne przekazanie Tory Gminie Żydowskiej w Montrealu

25 kwietnia 2017

Foto: Tomasz Gaudnik

W Szczebrzeszynie odbyła się uroczystość symbolicznego przekazania Tory Gminie Żydowskiej w Montrealu (Kanada).

 

Torę ufundował mieszkający w Kanadzie Jack Dym. Jego ojciec urodził się i mieszkał przed II wojną światową w Szczebrzeszynie. Tuż przed wojną wyjechał do Ameryki Północnej.

Pan Dym postanowił, że zakończenie pisania Tory dokona się w Szczebrzeszynie, w celu uczczenia jego ojca i innych rodaków, którzy tutaj żyli i zostali zamordowani przez Niemców podczas II wojny światowej. W uroczystości uczestniczyło około 300 osób biorących udział w tegorocznym Marszu Żywych, który od lat organizowany jest w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz dla uczczenia ofiar Holokaustu.

Zaraz po przybyciu do Szczebrzeszyna młodzież i osoby starsze udały się na szczebrzeski kirkut, gdzie wszyscy brali udział w sprzątaniu tego cmentarza. Po ich powrocie na rynek w Szczebrzeszynie rozpoczęły się główne uroczystości, w których brali udział m.in. wspomniany wcześniej Jack Dym, jego syn Michael, rabini: Jacobson, Reuben Poupko, a także Amy Brownstein, Lawrenc Witt, Steven Altbaum – przewodniczący Marszu Żywych z Kanady.

Po uroczystościach na rynku, wszyscy przemaszerowali niosąc Torę do szczebrzeskiej synagogi, gdzie symbolicznie została złożona w znajdującym się tam ołtarzu Aron ha Kodesh. Tora pojedzie następnie do Jerozolimy, a stamtąd do Kanady, gdzie trafi do Montrealu i tamtejszej Gminy Żydowskiej.

 

 

 

 

 

Skomentujesz?

9 Responses to Symboliczne przekazanie Tory Gminie Żydowskiej w Montrealu

 • bardzo ładna uroczystośc. Co prawda nawet w połowie nie tak ładna jak te dziewczyny z Izraela, które są na zdjęciach.:) Czy mieszkańcy Szczebrzeszyna uczestniczyli w tym wydarzeniu czy też tradycyjnie??? z dystansem bo wiadomo…

 • jedź do Syrii i przekaż symbolicznie Pismo Święte Parafii Katolickiej w Polsce – to się dowiesz

  • jak można jechac do Syrii i przekazac coś w Polsce? co to w ogóle za porównanie? W wyklętej ONRowskiej główce się poprzestawiało.

 • „Wolność słowa i wypowiedzi” – to się nazywa demokracja kiedy prawda w oczy kole. Przekazy ustne to wg” pana moderatora” bzdura!!! BRAWO Nasi mieszkańcy byli niedawno na wycieczce w Izraelu to widzieli jak tamtejsi mieszkańcy pluli nawet na kraty w murze zakonnym, bo to był kształt krzyża!!!

  • jacy mieszkańcy? jacy nasi? kiedy pojechali, czym? Pytam bo z wycieczkami do Izraela jest troche zachodu aby wszystko załatwic. A informacja wygląda na wyssaną z palca. Swoją drogą dobrzez, że ci z Iraela nie widzieli co też mieszkańcy Szczebrzeszyna potrafią robic.

 • Nikt z mieszkańców wcześniej nie wiedział, oprócz, jak widać, władz miasta i dk. Może to z powodu zapewnienia bezpieczeństwa. Byli bardzo dobrze chronieni, dużo ochroniarzy i policja.

 • szczebrzeszak jakiś obruszony czy niedomagający umysłowo ?

 • Szczebrzeszaku! To chyba Ty masz problem nawet sam ze sobą. Ludzie od nas byli i niczego z palca nie wyssali tylko opowiedzieli to co widzieli, a to jest przykład jeden z kilku.

 • szczebrzeszaku, w jakim świecie ty żyjesz? Wyobraź sobie, że wystarczy mieć pieniądze i paszport i można lecieć do Izraela.