reklama

Pilnuj, kto ma dostęp do Twoich danych w ZUS

Przedsiębiorcy najczęściej nie załatwiają osobiście spraw w urzędach. Wyznaczają do tego pełnomocników – pracowników lub księgową. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina: dane pełnomocników trzeba na bieżąco aktualizować, żeby informacje o firmie nie znalazły się w niepowołanych rękach. Praktyka pokazuje, że nie każdy o to zadbał.

Do załatwiania spraw z ZUS przedsiębiorcy najczęściej upoważniają swoich pracowników albo pracowników biura rachunkowego. Uprawnienia mogą dotyczyć np. wglądu w dane płatnika składek, odbierania jego korespondencji, składania dokumentów lub wszystkiego, co wiąże się z ZUS – w zależności od tego, co wskaże zainteresowany płatnik.

Co ważne, gdy zmienia się osoba odpowiedzialna za kontakt z ZUS, przedsiębiorca powinien odwołać nieaktualne pełnomocnictwo.

– Niestety nie każdy o tym pamięta. Dużo jest przypadków, gdy przedsiębiorca zmienia księgową, daje nowej upoważnienie do obsługi jego konta, ale nie odwołuje pełnomocnictwa dla tej, z którą współpracę zakończył – mówi naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w biłgorajskim ZUS, Anna Pietras-Okoń. W całym ubiegłym roku do Inspektoratu ZUS w Zamościu wpłynęło 536 wniosków o nadanie pełnomocnictw, a tylko cztery wnioski odwołujące upoważnienia. – Uczulamy przedsiębiorców, by zadbali o aktualność upoważnień, bo chodzi przecież o bezpieczeństwo ich danych zapisanych w ZUS – przypomina Pietras-Okoń.

Przedsiębiorca może przez internet sprawdzić, kogo upoważnił do kontaktu z ZUS. Wystarczy, że zaloguje się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacje o udzielonych upoważnieniach są w zakładce „Ustawienia”. Pełnomocnictwa może też zweryfikować przy okazji osobistej wizyty w instytucji.

Do nadawania i odwoływania pełnomocnictwa w ZUS służy formularz ZUS PEL. Jeśli przedsiębiorca ma elektroniczny podpis, może wysłać formularz przez internet z własnego konta na PUE. Pozostali mogą go dostarczyć tradycyjną pocztą albo osobiście.

(ZUS)

Czytaj także:

Jedna odpowiedź na „Pilnuj, kto ma dostęp do Twoich danych w ZUS”

  • Dla ZUS-u najlepiej byłoby, żeby każdy petent sam wszystkiego pilnował, składki płacił do samej śmierci a od tego urzędu nie chciał nawet grosza. Nawet tego co mu się prawnie należy.

reklama

reklama
OSTATNIO KOMENTUJECIE