W kuli na szczycie kościelnej wieży był historyczny skarb | Szczebrzeszyn.info – wiadomości, informacje, reportaże, wywiady, zdjęcia, wideo

 RSS 

W kuli na szczycie kościelnej wieży był historyczny skarb

Wyremontowana wieża XVII – wiecznego kościoła p.w. św. Katarzyny w Szczebrzeszynie. Foto: Tomasz Gaudnik

Podczas remontu kościelnej wieży, w kuli (bani) na jej szczycie, odnaleziono dokumenty umieszczone tam 7 września 1928 roku.

We wrześniu 2016 roku rozpoczął się gruntowny remont wieży kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie. W metalowej kuli, która znajdowała się na jej szczycie znaleziono “skarb” sprzed 88 lat. Wśród ukrytych w kuli przedmiotów  znalazły się dokumenty mówiące o remoncie kościoła w 1860 i 1928 roku.

Kościół poddany zostanie kolejnym pracom konserwatorskim m.in. remontowi elewacji, który polegać będzie na  renowacji gzymsów, glifów, naprawie wykruszonego obramienia oraz pęknięć. Na koniec wieża kościelna zostanie przemalowana. Ponadto wymieniona zostanie więźba nad nawą główną, prezbiterium, zakrystią, nawą boczną, pojawi się nowe pokrycie dachowe wykonane z podwójnej dachówki i karpiówki.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie jest wpisany do rejestru zabytków. Wybudowano go w latach 1620–1638 dla franciszkanów. W 1783 roku kościół wraz z klasztorem zamieniono na koszary. W 1812 – obiekt przekazano Siostrom Miłosierdzia, a pomieszczenia klasztorne zamieniono na szpital. W 1883 roku kościół zamieniony został w cerkiew prawosławną, z tamtego okresu pochodzi charakterystyczna dla cerkwi kopuła na wieży. Świątynię rekoncyliowano w roku 1917 i od tamtej pory istnieje jako p.w. św. Katarzyny.

Foto: Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie

2 odpowiedzi na „W kuli na szczycie kościelnej wieży był historyczny skarb”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*