Ulica Zwierzyniecka: Nie będzie dostępu do źródełka?

24 lutego 2017

Foto: Tomasz Gaudnik/ Archiwum

Korzystanie przez mieszkańców z wody ze źródełka przy ul. Zwierzynieckiej w Szczebrzeszynie stoi pod znakiem zapytania, ponieważ właściciel działki chce je obudować, a wodę z niego wykorzystywać do prowadzenia działalności gospodarczej.

Popularne źródło przy Zwierzynieckiej znajduje się na nieogrodzonym prywatnym terenie, ale od lat przyciąga amatorów czystej źródlanej wody, niektórzy twierdzą, że woda stamtąd ma właściwości lecznicze. Często ustawia się po nią długa kolejka ludzi z plastikowymi butelkami i kanistrami, głównie miejscowych, ale niektórzy przyjeżdżają po tę „wyjątkową” wodę z daleka. Wkrótce może się to zmienić i nie będzie dostępu do źródła.

Skąd takie przypuszczenia?

Pod koniec 2016 r. Starosta Zamojski wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego dla działki ze źródłem przy ul. Zwierzynieckiej. Jej właścicielem jest mieszkaniec gminy Turobin, który stara się o zgodę na wykonanie na działce „obudowy ujęcia wody ze źródła” oraz zrobienie ziemnego stawu rybnego do ekstensywnego chowu ryb niełososiowatych.

Pobór wody będzie wykorzystany dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. Co to oznacza? Być może woda będzie zasilała staw rybny albo będzie butelkowana i sprzedawana? Taki pomysł pojawił się wiele lat temu. Poniekąd to świetny sposób na biznes, a smakoszom tej źródlanki pozostanie jej zakup w butelkach albo korzystanie z drugiego źródła przy drewnianym pomniku chrząszcza, przy ul. Klukowskiego.

Dokładnie nie wiadomo co zamierza właściciel działki ponieważ redakcji Szczebrzeszyn.info nie udało się z nim skontaktować. Jeśli uda nam się porozmawiać z właścicielem, to do tematu powrócimy.

 

One Response to Ulica Zwierzyniecka: Nie będzie dostępu do źródełka?

  • Szkoda. Ale to ganianie z kanistrami to już było przegięcie więc może i lepiej.